statystyki

Do ujęcia zaangażowania stosuje się konta 998 i 999

autor: Elżbieta Gaździk25.09.2017, 10:19; Aktualizacja: 25.09.2017, 11:22
Na stronie Ma tego konta ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

Na stronie Ma tego konta ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.źródło: ShutterStock

W jednostce budżetowej została zawarta umowa na usługę ochrony na okres wrzesień 2017 – sierpień 2020 r. Wynagrodzenie miesięczne z powyższego tytułu zostało ustalone na kwotę 20 tys. zł. Czy zaangażowanie wynikające z umowy podlega ujęciu w księgach rachunkowych jako zaangażowanie roku bieżącego? Czy też odpowiednio – jako zaangażowanie roku bieżącego i jako zaangażowanie lat przyszłych?

Ewidencja księgowa jednostek budżetowych, stosownie do postanowień art. 40 ust. 2 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, powinna obejmować wszystkie etapy rozliczeń poprzedzające płatność dochodów i wydatków, a w zakresie wydatków także zaangażowanie środków. Do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w jednostkach budżetowych, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r., służą konta:

a) konto 998 „ Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego”,

b) konto 999 „Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat”.

Są to konta pozabilansowe, na których obowiązuje zasada jednostronnego zapisu, chyba że system finansowo-księgowy stosowany przez jednostkę wymaga zapisu dwustronnego. W takim przypadku jednostka powinna utworzyć techniczne konto pozabilansowe, które umożliwi jej dokonanie zapisów związanych z zaangażowaniem. Powinna również dokonać odpowiednich zapisów w polityce rachunkowości w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane