statystyki

Do ujęcia zaangażowania stosuje się konta 998 i 999

autor: Elżbieta Gaździk25.09.2017, 10:19; Aktualizacja: 25.09.2017, 11:22
Na stronie Ma tego konta ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.

Na stronie Ma tego konta ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.źródło: ShutterStock

W jednostce budżetowej została zawarta umowa na usługę ochrony na okres wrzesień 2017 – sierpień 2020 r. Wynagrodzenie miesięczne z powyższego tytułu zostało ustalone na kwotę 20 tys. zł. Czy zaangażowanie wynikające z umowy podlega ujęciu w księgach rachunkowych jako zaangażowanie roku bieżącego? Czy też odpowiednio – jako zaangażowanie roku bieżącego i jako zaangażowanie lat przyszłych?

Ewidencja księgowa jednostek budżetowych, stosownie do postanowień art. 40 ust. 2 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, powinna obejmować wszystkie etapy rozliczeń poprzedzające płatność dochodów i wydatków, a w zakresie wydatków także zaangażowanie środków. Do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków w jednostkach budżetowych, zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r., służą konta:

a) konto 998 „ Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego”,

b) konto 999 „Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat”.

Są to konta pozabilansowe, na których obowiązuje zasada jednostronnego zapisu, chyba że system finansowo-księgowy stosowany przez jednostkę wymaga zapisu dwustronnego. W takim przypadku jednostka powinna utworzyć techniczne konto pozabilansowe, które umożliwi jej dokonanie zapisów związanych z zaangażowaniem. Powinna również dokonać odpowiednich zapisów w polityce rachunkowości w tej sprawie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane