statystyki

Fiskus błędnie ogranicza zapłatę podatku przez osobę trzecią

autor: Krystian Szymaniak, Anna Zielińska12.06.2017, 10:44; Aktualizacja: 12.06.2017, 11:21
podatki pieniądze

Zgodnie z art. 59 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty. Kwestia oceny „dokonania zapłaty” przez wiele lat budziła wątpliwości.źródło: ShutterStock

Nie ma podstaw, by twierdzić, że wpłata podatku w imieniu podatnika przez podmiot działający w roli posłańca nie prowadzi do prawnie skutecznego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego

Zgodnie z art. 59 par. 1 pkt 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty. Kwestia oceny „dokonania zapłaty” przez wiele lat budziła wątpliwości. Zdezorientowanym podatnikom nie pomagała pełna rozbieżności linia orzecznicza i interpretacyjna – organy i sądy nie są zgodne, czy zapłata podatku prowadząca do efektywnego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego musi być dokonana przez samego podatnika, czy też identyczny skutek wystąpi także wtedy, gdy dokona tego w imieniu podatnika osoba trzecia.

Na gruncie przepisów

Ze zobowiązaniem podatkowym, stosownie do art. 5 o.p., mamy do czynienia wtedy, gdy na podstawie regulacji zawartej w ustawach podatkowych podatnik staje się zobowiązany do zapłacenia daniny na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy. Wówczas powstaje więź prawna, która łączy podatnika z podmiotem uprawnionym do świadczenia podatkowego. Jej ustanie łączy się z wygaśnięciem zobowiązania podatkowego – co nastąpić może na kilka skonkretyzowanych w art. 59 par. 1 o.p. sposobów.

Zasadniczą formą wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest zapłata podatku. Bliższa analiza pozornie oczywistego przepisu rodzi jednak szereg uzasadnionych wątpliwości. W art. 59 par. 1 o.p. nie sprecyzowano bowiem podmiotu, który może tej zapłaty dokonać. Wobec tego pojawia się pytanie, czy kwotę daniny uiścić może wyłącznie sam podatnik, na którym ciąży zobowiązanie podatkowe, czy też wygaśnie ono wskutek zapłaty należności w imieniu podatnika przez osobę trzecią.

Odpowiedzi na to pytanie postanowił udzielić ustawodawca, który 1 stycznia 2016 r. dodał do ordynacji podatkowej nowy art. 62b, wprowadzając tym samym możliwość zapłaty zobowiązania podatkowego przez osobę inną niż podatnik. W myśl tego przepisu zapłata podatku w rozumieniu art. 59 par. 1 o.p. może nastąpić m.in. przez podmiot trzeci, o ile kwota podatku nie przekracza 1 tys. zł. W takiej sytuacji, o ile treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do jej przeznaczenia, o tyle domniemywa się, że zapłata pochodzi ze środków podatnika, a co za tym idzie – prowadzi do efektywnego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji ustawy zmianie tej przyświecała chęć rozszerzenia katalogu form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego i wyjścia tym samym naprzeciw potrzebom praktyki i oczekiwaniom podatników. Jednak analiza wykształconej w efekcie powyższej zmiany linii interpretacyjnej prowadzi do wniosku, że osiągnięto rezultat odmienny od zamierzonego.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • własciciel firmy(2019-04-23 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Brak słów .Nie dośc ,że ich utrzymujemy z naszych zarbionych pieniędzy to jeszcze oni nam dyktuja warunki jak mamy je wpłacać. tak własnie sobie narobiliśmy :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane