statystyki

Chirurgia estetyczna z VAT: Jak rozliczyć usługę wykonaną przez prywatny podmiot leczniczy

autor: Marcin Szymankiewicz29.05.2017, 09:27; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:43
Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).Operacja plastyczna

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).Operacja plastycznaźródło: ShutterStock

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone. Jego głównym elementem jest usługa z zakresu opieki zdrowotnej, tj. usługa chirurgiczna wypełnienia i likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki. Organy podatkowe przyjmują zaś, że świadczenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, m.in. takich, jak wspomniany wcześniej, nie są objęte zwolnieniem dla usług z zakresu opieki medycznej, gdyż nie mogą być uznane za czynności służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia. Nie mieszczą się zatem w katalogu czynności korzystających ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

XYZ-MED sp. o.o. od 2014 r. prowadzi szpital w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. NZOZ posiada status podmiotu leczniczego. Spółka rejestruje obrót za pomocą kasy fiskalnej. 5 czerwca 2017 r. w prowadzonym przez lekarza szpitalu zostanie wykonany zabieg chirurgii plastycznej (wypełnienie i likwidacja zmarszczek na twarzy) pacjentki zamieszkałej w Polsce. Za zabiegiem przemawiają wyłącznie cele estetyczne, tj. poprawa wyglądu. Pacjentka zostanie przyjęta do szpitala w dniu zabiegu i wypisana w następnym dniu, tj. 6 czerwca 2017 r. Z tytułu wykonanego zabiegu szpital wystawi fakturę (papierową) na kwotę brutto 4920 zł (cena obejmuje: operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną). Zapłaty za usługę pacjentka dokona w dniu wypisu, tj. 6 czerwca 217 r. Jak spółka (prowadząca NZOZ) powinna rozliczyć tę usługę na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT NZOZ płaci miesięcznie. NZOZ nie jest małym podatnikiem w świetle ustawy o CIT. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy.

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Jego głównym elementem jest usługa z zakresu opieki zdrowotnej, tj. usługa chirurgiczna wypełnienia i likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki.

Przedmiotowa usługa świadczona będzie na rzecz pacjentki (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a zatem niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT). Zatem stosownie do art. 28c ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia tej usługi (na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem) jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. Polska, gdzie spółka ma swą siedzibę działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienia, o których mowa m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, lub

2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia (zob. art. 43 ust. 7 ustawy o VAT).

WAŻNE

Medyczne zabiegi estetyczne nie są uznawane za czynności służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia.

Dlatego nie korzystają ze zwolnienia z VAT. W efekcie do takich zabiegów trzeba zastosować podstawową, 23-proc. stawkę VAT.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane