statystyki

Chirurgia estetyczna z VAT: Jak rozliczyć usługę wykonaną przez prywatny podmiot leczniczy

autor: Marcin Szymankiewicz29.05.2017, 09:27; Aktualizacja: 29.05.2017, 09:43
Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).Operacja plastyczna

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).Operacja plastycznaźródło: ShutterStock

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone. Jego głównym elementem jest usługa z zakresu opieki zdrowotnej, tj. usługa chirurgiczna wypełnienia i likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki. Organy podatkowe przyjmują zaś, że świadczenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, m.in. takich, jak wspomniany wcześniej, nie są objęte zwolnieniem dla usług z zakresu opieki medycznej, gdyż nie mogą być uznane za czynności służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia. Nie mieszczą się zatem w katalogu czynności korzystających ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

XYZ-MED sp. o.o. od 2014 r. prowadzi szpital w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. NZOZ posiada status podmiotu leczniczego. Spółka rejestruje obrót za pomocą kasy fiskalnej. 5 czerwca 2017 r. w prowadzonym przez lekarza szpitalu zostanie wykonany zabieg chirurgii plastycznej (wypełnienie i likwidacja zmarszczek na twarzy) pacjentki zamieszkałej w Polsce. Za zabiegiem przemawiają wyłącznie cele estetyczne, tj. poprawa wyglądu. Pacjentka zostanie przyjęta do szpitala w dniu zabiegu i wypisana w następnym dniu, tj. 6 czerwca 2017 r. Z tytułu wykonanego zabiegu szpital wystawi fakturę (papierową) na kwotę brutto 4920 zł (cena obejmuje: operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną). Zapłaty za usługę pacjentka dokona w dniu wypisu, tj. 6 czerwca 217 r. Jak spółka (prowadząca NZOZ) powinna rozliczyć tę usługę na gruncie VAT i CIT? VAT i zaliczki na CIT NZOZ płaci miesięcznie. NZOZ nie jest małym podatnikiem w świetle ustawy o CIT. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy.

Zabieg chirurgicznej likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki, którego cena obejmować będzie operację, pobyt w szpitalu i opiekę pooperacyjną, należy uznać za jedno świadczenie złożone (usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Jego głównym elementem jest usługa z zakresu opieki zdrowotnej, tj. usługa chirurgiczna wypełnienia i likwidacji zmarszczek na twarzy pacjentki.

Przedmiotowa usługa świadczona będzie na rzecz pacjentki (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a zatem niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT). Zatem stosownie do art. 28c ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia tej usługi (na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem) jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, tj. Polska, gdzie spółka ma swą siedzibę działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienia, o których mowa m.in. w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

1) nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, lub

2) ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia (zob. art. 43 ust. 7 ustawy o VAT).

WAŻNE

Medyczne zabiegi estetyczne nie są uznawane za czynności służące profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia.

Dlatego nie korzystają ze zwolnienia z VAT. W efekcie do takich zabiegów trzeba zastosować podstawową, 23-proc. stawkę VAT.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane