statystyki

Wesele z 8 proc., ale herbata na nim z 23 proc.

autor: Agnieszka Pokojska08.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:11
małżeństwo, pieniądze, podatki

małżeństwo, pieniądze, podatkiźródło: ShutterStock

Organizacja imprezy okolicznościowej jest opodatkowana według obniżonej stawki, ale napoje trzeba wyodrębnić i zapłacić od nich 23 proc. VAT – stwierdził dyrektor warszawskiej IS.

To nie pierwsza taka interpretacja. Wcześniej identyczne stanowisko dyrektor IS w Warszawie zajął m.in. w interpretacji z 1 grudnia 2015 r. (nr IPPP2/4512-1018/15-2/MMa).

Całość, ale bez napojów

Tym razem z pytaniem wystąpił przedsiębiorca, który we własnym lokalu organizuje imprezy okolicznościowe: wesela, komunie, studniówki i inne. Wyjaśnił, że są to kompleksowe usługi składające się z pakietu gastronomicznego oraz elementów pobocznych, takich jak wynajem sali, obsługa kelnerska, oprawa muzyczna, dekoracja sali itp.

Od całości zamierzał płacić 8 proc. VAT. Chciał się jedynie upewnić, że taką stawką będą opodatkowane również podawane w trakcie imprezy napoje gorące (kawa, herbata) i chłodzące.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie tego nie potwierdził. Przypomniał, że z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone, jeżeli tworzą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeśli jednak w skład usługi wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej – stwierdził.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane