statystyki

Wesele z 8 proc., ale herbata na nim z 23 proc.

autor: Agnieszka Pokojska08.02.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.02.2017, 08:11
małżeństwo, pieniądze, podatki

małżeństwo, pieniądze, podatkiźródło: ShutterStock

Organizacja imprezy okolicznościowej jest opodatkowana według obniżonej stawki, ale napoje trzeba wyodrębnić i zapłacić od nich 23 proc. VAT – stwierdził dyrektor warszawskiej IS.

To nie pierwsza taka interpretacja. Wcześniej identyczne stanowisko dyrektor IS w Warszawie zajął m.in. w interpretacji z 1 grudnia 2015 r. (nr IPPP2/4512-1018/15-2/MMa).

Całość, ale bez napojów

Tym razem z pytaniem wystąpił przedsiębiorca, który we własnym lokalu organizuje imprezy okolicznościowe: wesela, komunie, studniówki i inne. Wyjaśnił, że są to kompleksowe usługi składające się z pakietu gastronomicznego oraz elementów pobocznych, takich jak wynajem sali, obsługa kelnerska, oprawa muzyczna, dekoracja sali itp.

Od całości zamierzał płacić 8 proc. VAT. Chciał się jedynie upewnić, że taką stawką będą opodatkowane również podawane w trakcie imprezy napoje gorące (kawa, herbata) i chłodzące.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie tego nie potwierdził. Przypomniał, że z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone, jeżeli tworzą jedną usługę kompleksową, obejmującą kilka świadczeń pomocniczych. Jeśli jednak w skład usługi wchodzą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu usługi kompleksowej – stwierdził.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane