Znamy już wyniki V Rankingu urzędów skarbowych Gazety Prawnej. Spośród 401 urzędów skarbowych wybraliśmy takie, które najrzadziej się mylą. Są też urzędy najbardziej efektywne i przyjazne. Oddzielnie oceniliśmy izby skarbowe oraz ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej i Toruniu.

Przy tegorocznym rankingu przyjęliśmy dwa główne kryteria. Po pierwsze, podzieliliśmy wszystkie urzędy ze względu na ich wielkość. Powstały dzięki temu cztery podkategorie, bo urzędy zostały zaklasyfikowane jako: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe. Po drugie, po raz pierwszy zamiast ocen procentowych przyjęliśmy system punktów. W zależności od kategorii liczba maksymalnych punktów możliwych do zdobycia to: 50, 100, 150 lub 200. Przykładowo izba skarbowa mogła maksymalnie zebrać 450 punktów. Taki system oceny będzie utrzymany w latach następnych, aby można było porównywać dane z poprzednich rankingów. To przyczyni się do zdrowej rywalizacji wśród urzędów, które będą chciały poprawić wyniki.

Przejdźmy teraz do zwycięzców. Najbardziej pracowitą spośród 16 izb skarbowych okazała się Izba Skarbowa w Łodzi. Drugie miejsce zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu, a trzecie Izba Skarbowa w Gdańsku. Wśród ośrodków Krajowej Informacji Podatkowej najbardziej pracowity był ośrodek w Toruniu.

Dużo więcej zwycięzców jest wśród urzędów skarbowych. Najwięcej nagrodzonych jest w województwie zachodniopomorskim, bo aż siedem. Na drugim miejscu wśród liczby nagrodzonych urzędów plasują się województwa: łódzkie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. W tych regionach nagrodzonych jest po sześć urzędów. Brązowy medal otrzymują województwa: świętokrzyskie i mazowieckie, które mają po trzy nagrodzone urzędy. Dwa urzędy wyróżniliśmy w województwie dolnośląskim. Po jednym w województwach: lubuskim, śląskim, podkarpackim, lubelskim, pomorskim.

Najbardziej skutecznym wyspecjalizowanym urzędem skarbowym został Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu. Wśród dużych urzędów pierwsze miejsce zajął Urząd Skarbowy w Koninie. Duża rywalizacja była w średnich urzędach skarbowych. Tu urzędów, które się nie mylą (są najbardziej efektywne), na pierwszym miejscu - czyli z taką samą liczbą punktów - jest aż osiem - w: Żyrardowie, Wolsztynie, Ząbkowicach Śląskich, Nowym Tomyślu, Kozienicach, Myśliborzu, Białogardzie i Kołobrzegu. Podobnie jest z małymi urzędami. Pierwsze miejsce przypadło pięciu urzędom w: Radziejowie, Kazimierzy Wielkiej, Polkowicach, Wąbrzeźnie, Chełmnie.

W kategorii pracowitości w urzędach wyspecjalizowanych pierwsze miejsce przypadło Kujawsko-Pomorskiemu US w Bydgoszczy. W dużych urzędach - Urzędowi Skarbowemu w Sieradzu. Średnim najbardziej pracowitym urzędem jest Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, a małym Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim.

Wyróżniliśmy też urzędy skarbowe, które inwestują w poprawę przystępności i jakości świadczonych usług. Tu urzędy konkurowały aż w 14 kategoriach, za które przyznawane były punkty. Wśród punktowanych elementów można wymienić punkty informacyjne, udogodnienia dla niepełnosprawnych, znajomość języków obcych i migowego, kąciki dla dzieci. Najbardziej przyjaznym urzędem jest Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty.