Na Portalu Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych dostępna jest już nowa usługa: „Zapłać za dokument poprzez e-Płatności” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Umożliwia ona opłacenie należności elektronicznie online za deklarację akcyzową od aut osobowych (AKC-US) lub za wniosek o wydanie banderol (WNSB). Jest powiązana z usługami: „złóż deklarację akcyzową od samochodu i uzyskaj potwierdzenie zapłaty” i „złóż wniosek o wydanie banderol i uzyskaj upoważnienie do ich odbioru”.
Podatnik może zapłacić online pod warunkiem, że:
  • dokument zarejestrowany na PUESC umożliwia tę formę płatności (AKC-US, WNSB, dokumenty dostępne w serwisie Single Window), został poprawnie wysłany, a podatnik otrzymał potwierdzenie jego przyjęcia na PUESC,
  • nie upłynął termin płatności,
  • w kolumnie „Status e-płatności” dokument ma status „Do zapłaty”,
  • nie ma zaległości (AKC-US i WNSB.
Płatności online na PUESC są realizowane z wykorzystaniem systemu PayByNet. Bank obsługujący podatnika musi więc współpracować z ich operatorem (obecnie taką możliwość mają Bank Pekao, Bank Polski, Millennium, mBank, Inteligo, Idea Bank, banki spółdzielcze, Bank Narodowy BFG, Kasa Stefczyka).
Jeżeli wszystko się powiedzie, w ciągu 60 sekund od płatności jej status na dokumencie zmieni się na „Transakcja zrealizowana”. Pojawi się też przycisk „Szczegóły płatności”. Podatnik znajdzie tam informacje o płatności, m.in. jej identyfikator oraz datę i czas zapłaty. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: puesc.gov.pl.
To jednak nie koniec udogodnień. Ministerstwo Finansów planuje kolejne usługi w ramach e-Płatności. Chodzi o opłatę za kontrolę lub rozstrzygnięcie wydane przez inspekcję graniczną współpracującą z Krajową Administracją Skarbową i Służbą Celno-Skarbową w ramach usług dostępnych w serwisie Single Window oraz usługi „Zapłać należności przez e-Płatności”. ©℗