Kto wyprodukuje aromaty w składzie podatkowym i następnie sprzeda je producentowi wyrobów nowatorskich, musi zapłacić akcyzę. Podatku nie ma wyłącznie wtedy, gdy susz tytoniowy zostanie bezpośrednio wykorzystany w składzie podatkowym do produkcji wyrobów tytoniowych bądź wyrobów nowatorskich.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytała o to spółka, która kupuje, magazynuje, przetwarza i sprzedaje susz tytoniowy. Planowała uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, w którym produkowałaby z suszu aromaty. Następnie sprzedawałaby je innym firmom, które wykorzystałyby te aromaty do produkcji tytoniowych wyrobów nowatorskich.
Spółka uważała, że skoro ostatecznie susz tytoniowy zostanie wykorzystany do produkcji wyrobów nowatorskich, to nie powinna płacić akcyzy ani rejestrować się jako podatnik tej daniny. Przywołała art. 9b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, z którego wynika, że opodatkowane jest wyłącznie zużycie suszu tytoniowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy do innych celów niż produkcja wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich.
Nie zgodził się z nią dyrektor KIS. Zwrócił uwagę na to, że zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 5, opodatkowane jest wyłącznie zużycie suszu tytoniowego w składzie podatkowym do produkcji wyrobów tytoniowych lub wyrobów nowatorskich. Jeżeli wyroby nowatorskie będzie produkował inny podmiot niż spółka, a ona sama wykorzysta surowiec do produkcji aromatów, to powinna zarówno zarejestrować się jako podatnik akcyzy i zapłacić daninę – stwierdził organ. ©℗
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.233.2020.2.MK