Konsultacje były prowadzone od listopada 2016 r. do lutego 2017 r. Swoje stanowiska mogły nadsyłać działające w UE firmy, instytucje oraz osoby fizyczne. W sumie napłynęło ich 7,7 tys., z czego 1,8 tys. pochodziło z Polski. O tym, czy KE weźmie pod uwagę opinie biznesu i konsumentów, przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy. Zdaniem ekspertów prace przy uchwalaniu zharmonizowanego podatku na e-papierosy w ramach planowanej dyrektywy akcyzowej potrwają przynajmniej do końca roku.
Jedno jest pewne: stanowisko polskich przedsiębiorców i konsumentów nie przekonuje Ministerstwa Finansów, które nie rezygnuje z wprowadzenia akcyzy na e-papierosy w naszym kraju.
– Trwają prace nad ustaleniem systemowych rozwiązań – zapewnia przedstawiciel biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów i dodaje, że w związku z pojawieniem się na krajowym rynku wyrobów nowatorskich, czyli takich, w których tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, rozwiązania obejmą również tego rodzaju produkty.
Z podatkiem tylko w kilku państwach
Dyrektywa tytoniowa, która weszła w życie we wrześniu 2016 r., zrównała e-papierosy z tradycyjnymi wyrobami, wprowadzając m.in. zakaz ich reklamy czy palenia w miejscach publicznych. Branża spodziewała się więc, że następnym krokiem będzie objęcie ich akcyzą. Ale nie tak szybko. Szczególnie że e-papierosy są objęte podatkiem tylko w kilku krajach UE. Podobnie jak wyroby nowatorskie, które zostały opodatkowane m.in. w Chorwacji, we Włoszech, w Portugalii, Słowenii czy Rumunii.
ikona lupy />
Kraje w których obowiązuje akcyza na e-papierosy / Dziennik Gazeta Prawna
– Minęło dopiero siedem miesięcy, odkąd nowa ustawa tytoniowa narzuciła polskiemu rynkowi e-papierosów pierwsze formalne zasady funkcjonowania. Dodatkowe koszty związane z podatkiem akcyzowym spowodowałyby zbyt duże obciążenia finansowe dla naszej branży. Firmy musiałyby albo zamknąć swoją działalność, albo podnieść ostateczną cenę produktów – podkreśla Justyna Lipowicz, prezes LIPRO e-Liquid Production.
Zamiast akcyzy stawka kwotowa
Branża będzie walczyć o niską akcyzę. Zauważa, że w innych krajach UE stawka waha się od 0,40 groszy do 1,27 zł za ml liquidu. Te państwa, które zastosowały wyższy podatek, wycofują się z tego. Przykładem jest Portugalia, która obniżyła od tego roku akcyzę o połowę (z 0,6 do 0,3 euro za ml liquidu).
Przedstawiciele branży wskazują także na to, że e-papierosy i wyroby nowatorskie są sprzedawane bez akcyzy u naszych sąsiadów, m.in. w Czechach. Znaczący wzrost cen w Polsce spowoduje, ich zdaniem, że konsumenci zaczną sprowadzać e-papierosy z innych krajów. I dlatego, jeśli MF zdecyduje się na wprowadzenie regulacji podatkowych, elektroniczne papierosy i nowatorskie wyroby powinny być potraktowane podobnie, jako potencjalnie mniej szkodliwe. A najprostszą metodą jest opodatkowanie ich stawką kwotową od mililitra liquidu w przypadku e-papierosów bądź kilograma mieszanki tytoniu w przypadku nowatorskich wyrobów.
– Świadomość problemu w branży jest duża, stąd tak liczne uczestnictwo polskich firm w europejskich konsultacjach – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. I dodaje, że wzięło w nich udział 230 firm z branży papierosów elektronicznych, z których 80 pochodziło z Polski.