statystyki

Czym jest pomoc de minimis i kiedy można ją otrzymać

03.09.2008, 20:09; Aktualizacja: 13.11.2008, 15:58
 • Wyślij
 • Drukuj

Przedsiębiorca, który korzysta z pomocy de minimis, musi uważać, żeby nie przekroczyć określonego prawem limitu. To on bowiem będzie ponosił odpowiedzialność za przekroczenie dozwolonej wartości tej pomocy.

reklamareklama


Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r., pomoc publiczna w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. euro (100 tys. euro dla sektora transportu drogowego) przyznana w ciągu trzech lat nie podlega zgłoszeniu Komisji Europejskiej.

Warto dodać, że wsparcia nie można otrzymać na zakup pojazdów oraz przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Nowe rozporządzenie KE w tym zakresie obowiązuje do końca 2013 roku.

Jak liczyć trzy lata

Limit dla pomocy de minimis jest określony na trzy lata. Lata, które w tym celu należy brać pod uwagę, to lata budżetowe stosowane przez podmiot gospodarczy w danym państwie członkowskim do celów podatkowych. Okres trzech lat należy oceniać w sposób ciągły, zatem dla każdego przypadku nowej pomocy de minimis należy ustalić łączną kwotę pomocy de minimis przyznaną w ciągu danego roku budżetowego oraz dwóch poprzedzających go lat budżetowych. W tym celu powinno się uwzględnić pomoc przyznaną przez państwo członkowskie, nawet gdy jest ona finansowana w całości lub w części ze środków Wspólnoty Europejskiej.

Za datę przyznania pomocy de minimis należy uznać moment, w którym podmiot gospodarczy uzyskuje prawo przyjęcia takiej pomocy zgodnie z obowiązującym, krajowym systemem prawnym.

Jak pilnować limitu

W trosce o przejrzystość, równe traktowanie oraz prawidłowe stosowanie pułapu de minimis wszystkie państwa członkowskie UE powinny stosować tę samą metodę obliczeń. Aby ułatwić te obliczenia oraz pozostać w zgodzie z obecną praktyką stosowania zasady de minimis, kwoty przyznanej pomocy, które nie mają formy dotacji pieniężnych, powinny być przeliczane na ekwiwalent dotacji brutto.

Przy obliczaniu ekwiwalentu dotacji dla przejrzystych rodzajów pomocy, innych niż dotacje, lub pomocy wypłacanej w kilku ratach, należy stosować rynkowe stopy procentowe obowiązujące w chwili przyznawania takiej pomocy. Za rynkowe stopy procentowe należy uznać stopy referencyjne okresowo ustalane przez Komisję Europejską na podstawie obiektywnych kryteriów oraz publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich i w internecie.

Jakie obowiązki ma Unia

Komisja Europejska ma obowiązek czuwać nad przestrzeganiem zasad przyznawania pomocy państwa, a w szczególności nad tym, aby zasady te były respektowane przy przyznawaniu pomocy de minimis. Państwa członkowskie powinny ułatwiać osiągnięcie tego celu poprzez ustanowienie niezbędnego mechanizmu gwarantującego, że łączna kwota pomocy przyznawanej zgodnie z zasadą de minimis temu samemu podmiotowi przez trzy kolejne lata budżetowe nie przekroczy pułapu 200 tys. euro. W tym celu, przyznając pomoc de minimis, państwa członkowskie powinny poinformować zainteresowanego przedsiębiorcę o kwocie pomocy oraz o tym, że ma ona charakter de minimis. Ponadto przed przyznaniem takiej pomocy zainteresowane państwo członkowskie powinno uzyskać od przedsiębiorcy oświadczenie o wszelkiej innej pomocy de minimis otrzymanej w bieżącym roku budżetowym oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat budżetowych, a także sprawdzić, czy przyznanie nowej pomocy de minimis nie spowoduje przekroczenia określonego pułapu.

Limit pomocy de minimis

200 tys. euro

Limit pomocy de minimis, jaką może uzyskać przedsiębiorca bez zatwierdzania jej przez Komisję Europejską, wynosi 200 tys. euro

SŁOWNIK

PROGRAMY POMOCOWE - są aktami normatywnymi (ustawami albo rozporządzeniami), które określają zasady, warunki, formy oraz podstawy prawne przyznawania konkretnego wsparcia przedsiębiorcom. Zawierają podstawowe elementy dotyczące udzielania pomocy, m.in. przeznaczenie (np. na szkolenia, badania i rozwój, ochronę środowiska, zwiększanie zatrudnienia, restrukturyzacje) i formy (dotacja, rozłożenie na raty płatności podatku, gwarancja, poręczenie itp.). Wskazują także organy udzielające wsparcia, warunki dopuszczalności pomocy (m.in. określenie jej maksymalnej wielkości), czas trwania programu i jego beneficjentów.

POMOC INDYWIDUALNA - to przede wszystkim pomoc, która nie jest przyznawana na podstawie programu pomocowego. Za pomoc indywidualną należy uznać również pomoc, która jest udzielana w ramach programu pomocowego i jednocześnie podlega obowiązkowi zgłoszenia do Komisji Europejskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: SBN z IP: 195.182.9.* (2008-09-05 13:08)

  Od 1 lipca 2008 Komisja Europejska nie publikuje już stopy referencyjnej. Zgodnie z Komunikatem KE w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. U. C 14 z 19.1.2008 s. 6) oblicznie EDB następuje przy uzyciu stopy referencyjnej, która jest obliczana indywidualnie na podstawie ogłaszanej stopy bazowej oraz dodanie do niej odpowiedniej marży, która zależy od kilku czynników.

 • 2: . z IP: 89.79.77.* (2009-03-01 10:43)

  czym jest pomoc de minimis to niestety z tego artykułu nie wynika...

 • 3: MAK z IP: 83.17.86.* (2009-03-24 08:58)

  W dalszym ciągu nie wiem co to jest za pomoc

 • 4: felcia z IP: 89.229.70.* (2009-03-26 18:23)

  dlaczego w formularzach uzywane jest slowo deminimis?skoro wiekszosc prostych ludzi nie wie co to slowo oznacza ???ja tez

 • 5: anulka z IP: 89.76.193.* (2009-06-15 16:48)

  powiem szczerze ze nie rozumiem tych ,,wyjasnien,, dla kogo jest to opis bo napewno nie dla prostych ludzi

 • 6: Zed z IP: 62.194.131.* (2009-09-03 00:15)

  tez z tego artykulu nie skumalem o co im biega, ale na innej stronie przeczytalem wyjasnienie a jako ze te tutaj strone wyrzuca jako pierwsza na Googlach to wyjasnie:

  pomoc de minimis to pomoc publiczna ktora nie przekracza 200tys. euro w ciagu trzech lat. czyli inaczej "pomoc minimalna" lub "pomoc ograniczona". taka pomoc poniewaz jest wlasnie malutka/ograniczona rzadzi sie innymi lagodniejszymi prawami ...

 • 7: DeMinimis-wzięłam i nie żałuje z IP: 77.115.239.* (2009-09-22 11:11)

  pomoc de minimis to np. środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, o które można się ubiegać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

  Są to też środki finansowe, o które przedsiębiorca się ubiega - unijne, np. na rozwinięcie działalności, przygotowanie miejsca pracy, zakup jakichś urządzeń, maszyn itp., dzieki którym nasza firma będzie bardziej konkurencyjna.

 • 8: katarzyna Drespa z IP: 89.76.219.* (2009-09-24 08:28)

  Dołączam się do wypowiedzi moich poprzedników nic dalej nie wiem tylko szkoda mojego czasu . Czy może ktoś to wyłożyć na chłopski
  (czyli polski język )nie wszyscy pokończyli studia.Z poważaniem Katarzyna

 • 9: JS z IP: 87.105.239.* (2009-09-24 22:17)

  Wystąpiłem do Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości, które sie urzędowi nie należą, a oni mi mówią o pomocy de minimis, i każa wypełniać formularze, o absurdalnych pytaniach. PARANOJA!!!

 • 10: podaj dalej z IP: 83.7.172.* (2009-10-17 20:06)

  ludzie, korzystajcie z tego rodzaju pomocy przy umarzaniu zaleglosci podatkowych w US i ZUSie. POmoc moze byc udzielana osobie PROWADZĄCEJ dzialalnośc, która umotywuje trudną sytuacje firmy w przeszlości ale oswiadcza że obecnie wychodzi z kryzysu i przyszłośc firmy widzi w świtlanych barwach. Przy likwidacji działalności pomoc nie przysluguje, natomiast przysluguje przy zawieszeniu.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama