Przedsiębiorca, który zamierza produkować i przetwarzać tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane, musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

Skład podatkowy to miejsce, w którym towary objęte akcyzą są produkowane, magazynowane, przetwarzane, otrzymywane lub wysyłane w ramach systemu zawieszenia akcyzy. Właścicielem składu może być osoba, która uzyska zezwolenie właściwego naczelnika urzędu celnego.

Dozwolone odstępstwa

Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy z firmy doradczej KPMG, wyjaśnia, że produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (przede wszystkim paliw, wyrobów alkoholowych i wyrobów tytoniowych) może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Ekspert zwraca uwagę, że w odniesieniu do niektórych produktów klasyfikowanych jako wyroby akcyzowe zharmonizowane wymóg ten nie obowiązuje, o ile są one objęte stawką zerową akcyzy i nie są wykorzystywane do celów grzewczych lub napędowych. Do takich wyrobów zaliczać się będą np. ropa naftowa, gaz ziemny lub środki piorące i środki czyszczące, zawierające w swym składzie alkohol etylowy.

Potrzebny wniosek o zezwolenie

Prowadzenie składu podatkowego uzależnione jest od wcześniejszego uzyskania zezwolenia właściwego naczelnika urzędu celnego. Składany wniosek powinien zawierać w szczególności dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania), numer KRS, REGON oraz określenie rodzaju i zakresu prowadzonej działalności. Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku, szczegółowo wymienia rozporządzenie ministra finansów (Dz.U. z 2004 r. nr 35, poz. 312 z późn. zm.). Przepisy wymagają m.in. złożenia dokumentu potwierdzającego, że wnioskodawca jest podatnikiem VAT, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami oraz składkami ZUS. – Przepisy różnicują sytuację wnioskodawców produkujących wyroby akcyzowe oraz podmiotów magazynujących wyroby wyprodukowane przez inne podmioty – wyjaśnia Zbigniew Sobecki. Ekspert dodaje, że w tym drugim przypadku, aby uzyskać zezwolenie, należy spełnić dodatkowe warunki związane z wysokością obrotu (np. dla wyrobów tytoniowych minimalna wysokość – 700 mln zł w skali roku), wysokością złożonego zabezpieczenia akcyzowego (podwyższone o 30 proc. w stosunku do wymaganego od producentów) i minimalnego okresu magazynowania wyrobów w składzie (w zależności od rodzaju produktu – 5 lub 2 dni).

WYROBY AKCYZOWE ZHARMONIZOWANE


Do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zaliczamy: • paliwa silnikowe, • oleje opałowe, • napoje alkoholowe, • wyroby tytoniowe.

Zasady opłacalności

– Te dodatkowe wymogi powodują, że prowadzenie składu podatkowego przez osoby niebędące producentami wyrobów akcyzowych może nie mieć uzasadnienia ekonomicznego. W takiej sytuacji może okazać się, że bardziej celowe dla takiego podmiotu jest dokonywanie obrotu wyrobami, od których akcyza została wcześniej zapłacona, gdyż wtedy prowadzenie składu podatkowego nie jest wymagane – podsumowuje Zbigniew Sobecki.