Węgierski podatek lokalny od działalności gospodarczej jest zgodny z prawem wspólnotowym. Ma on cechy, które odróżniają go od podatku od wartości dodanej.

ORZECZENIE
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawach połączonych OTP Garancia Biztosító Rt. / Vas Megyei Közigazgatási Hivatal. Węgierska ustawa o podatkach lokalnych uprawnia gminy na Węgrzech do wprowadzenia podatku lokalnego od działalności gospodarczej (HIPA). Po przystąpieniu Węgier do Unii Europejskiej liczne spółki węgierskie wszczęły postępowania sądowe w celu stwierdzenia, że HIPA nie jest zgodny z VI Dyrektywą VAT.
Trybunał przeanalizował i porównał zasadnicze cechy tych HIPA i VAT. Zauważył, że podstawę opodatkowania HIPA stanowi różnica między obrotem związanym ze sprzedanymi towarami lub wykonanymi usługami w danym okresie podatkowym a ceną nabycia sprzedanych towarów, wartością usług świadczonych przez osoby trzecie oraz kosztem materiałów. Skoro HIPA jest obliczany na podstawie obrotu za dany okres, nie jest możliwe precyzyjne ustalenie kwoty podatku ewentualnie przeniesionego na klienta w związku z każdą sprzedażą towaru lub wykonaniem usługi, tak że nie jest spełniona przesłanka proporcjonalności tej kwoty do ceny pobieranej przez podatnika.
W takiej sytuacji ETS doszedł do wniosku, że HIPA różni się od VAT w sposób wykluczający możliwość zakwalifikowania go jako podatku, który może być uznany za podatek obrotowy w rozumieniu dyrektywy VAT. Wynika z tego, że obciążenie podatkowe o takich cechach, jak cechy HIPA, jest zgodne z VI Dyrektywą VAT.
Wyrok z 11 września 2007 r. w sprawach połączonych C-283/06 i C-312/06.
EWA MATYSZEWSKA