Rząd zaakceptował propozycję stosowania PKWiU z 2008 roku do celów podatkowych. Dziś stosowana jest klasyfikacja z 1997 roku. Podatnicy już dziś powinni sprawdzić, czy nowe kody są zbieżne z tymi stosowanymi obecnie.
Rząd zaakceptował propozycję stosowania PKWiU z 2008 roku do celów podatkowych. Dziś stosowana jest klasyfikacja z 1997 roku. Podatnicy już dziś powinni sprawdzić, czy nowe kody są zbieżne z tymi stosowanymi obecnie.
Od trzech lat podejmowane są próby stosowania dla celów podatkowych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku. Niestety, nadal przedsiębiorcy posługują się klasyfikacją z 1997 roku. Od 2011 roku ma się to zmienić. Taką obietnicę złożył rząd, akceptując propozycję zmian w tym zakresie.
– Zaproponowaną przez rząd koncepcję odejścia od stosowania dla celów podatkowych anachronicznej PKWiU z 1997 roku należy uznać za słuszną – ocenia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej MDDP.
Wprowadzenie nowej klasyfikacji PKWiU dla celów VAT łączy się z koniecznością zmiany ustawy podatkowej. Ustawa o VAT posługuje się klasyfikacją statystyczną w wielu miejscach.
– Modyfikacje te mają niebagatelne znaczenie, gdyż od symboli statystycznych uzależnione jest m.in. miejsce opodatkowania czy zastosowanie odpowiedniej stawki podatku – podkreśla Krystian Kaczkowski, młodszy konsultant podatkowy w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe.
Obowiązująca dla celów VAT klasyfikacja z 1997 roku nie jest przystosowana do obecnych realiów gospodarczych, zaś odwoływanie się przez przepisy podatkowe do nieaktualnych grupowań wciąż rodzi problemy podatników z klasyfikowaniem i opodatkowaniem stale poszerzającego się katalogu nowych towarów i usług. Czy PKWiU z 2008 roku rozwiąże te problemy? Według Agnieszki Bieńkowskiej nowa klasyfikacja wydaje się być klasyfikacją nowoczesną, obejmującą i regulującą zasady klasyfikacji produktów powstałych w ostatnich latach, jednak za dziesięć lat straci na aktualności. I problem wróci.
Z kolei, zdaniem Krystiana Kaczkowskiego, kluczowe z punktu widzenia podatników jest wprowadzenie koherentnej i przystającej do obecnych realiów gospodarczych klasyfikacji statystycznej.
Nowe regulacje mają obowiązywać od stycznia 2011 r. Przed nami więc jeszcze proces uchwalania zmian w parlamencie. Przygotowania do tych zmian podatnicy powinni zacząć już dziś, m.in. sprawdzając, czy kody PKWiU stosowane przez nich dotychczas łatwo i bezproblemowo przekładają się na kody nowej klasyfikacji.
– Miejmy nadzieję, że zmiany zapowiadane przez rząd mają charakter jedynie dostosowawczy i porządkowy i nie wpłyną np. na stawkę VAT – ostrzega Agnieszka Bieńkowska.
Również Krystian Kaczkowski przestrzega przed zbyt szybkim i nierozważnym wprowadzeniem nowych przepisów statystycznych do celów podatkowych, co mogłoby spowodować spore zamieszanie w bieżących rozliczeniach.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama