statystyki

VAT: nowe kody wyrobów i usług

30.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 30.03.2010, 10:07

Rząd zaakceptował propozycję stosowania PKWiU z 2008 roku do celów podatkowych. Dziś stosowana jest klasyfikacja z 1997 roku. Podatnicy już dziś powinni sprawdzić, czy nowe kody są zbieżne z tymi stosowanymi obecnie.

Reklama


Reklama


Od trzech lat podejmowane są próby stosowania dla celów podatkowych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku. Niestety, nadal przedsiębiorcy posługują się klasyfikacją z 1997 roku. Od 2011 roku ma się to zmienić. Taką obietnicę złożył rząd, akceptując propozycję zmian w tym zakresie.

– Zaproponowaną przez rząd koncepcję odejścia od stosowania dla celów podatkowych anachronicznej PKWiU z 1997 roku należy uznać za słuszną – ocenia Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej MDDP.

Zmiana przepisów

Wprowadzenie nowej klasyfikacji PKWiU dla celów VAT łączy się z koniecznością zmiany ustawy podatkowej. Ustawa o VAT posługuje się klasyfikacją statystyczną w wielu miejscach.

– Modyfikacje te mają niebagatelne znaczenie, gdyż od symboli statystycznych uzależnione jest m.in. miejsce opodatkowania czy zastosowanie odpowiedniej stawki podatku – podkreśla Krystian Kaczkowski, młodszy konsultant podatkowy w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • n(2010-03-30 16:08) Odpowiedz 00

    Polskie kopalnie powinny byc na biezaco nadzorowane. Nowe kody wyrobow i Uslug (PKWiU) i oki. Przedsiebiorcy powinni dostosowac wystawianie faktur do nowego PKWiU od stycznia 2011 roku.

  • n(2010-03-30 16:30) Odpowiedz 00

    Trzeba patrzec na ryzyko wachan kursowych. Producenci chmielu - sa od tego browary ktore taki chmiel skupuja (plantatorzy czy producenci chmielu co do ceny powinni sie dogadac - najczesciej przechodzi cena srednia itp.).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama