Należności z tytułu licencji do programów komputerowych nabywanych przez polską spółkę od dostawcy z Niemiec nie są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych.

ORZECZENIE
Zapadł ważny wyrok dla firm nabywających oprogramowanie komputerowe wraz z licencjami od dostawców z Niemiec. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że należności licencyjne od programów komputerowych nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ umowa między Polską a Niemcami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) nie wymienia należności za oprogramowanie komputerowe.
W sprawie rozpatrywanej przez sąd spółka nabywała urządzenia do diagnostyki samochodów oraz oprogramowanie komputerowe wraz z licencjami. Zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację, czy w dniu wypłaty wynagrodzenia za to oprogramowanie powinna potrącać zryczałtowany podatek dochodowy. Zdaniem spółki należności za oprogramowanie komputerowe nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mówi nic o należnościach licencyjnych oprogramowania komputerowego. Skoro art. 12 umowy nie wymienia kategorii należności licencyjnych programów komputerowych, a nie są one także utworami w rozumieniu prawa autorskiego, to nie można uznać, że podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu.
Minister finansów nie zgodził się jednak z tą interpretacją. Dowodził, że zgodnie z art. 12 ust. 3 umowy za należności licencyjne uważa się wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami itd. Niewymienienie w przepisie programów komputerowych nie wyłącza z opodatkowania należności za nie. Minister dodał, że polskie przepisy prawa autorskiego stanowią, że dziełami są wszelkie utwory, a zatem również programy komputerowe.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy podzielił w całości argumenty strony skarżącej. Uznał bowiem, że skoro w art. 12 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie ma mowy o oprogramowaniu komputerowym, a także nie można go zakwalifikować do utworów, to należności z tego tytułu nie podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu.
Sygn. akt III SA/Wa 1017/07
Łukasz Zalewski