Gazeta Prawna po raz piąty sprawdziła, które urzędy skarbowe są najlepsze. Na podium znalazło się 38 urzędów skarbowych. Wśród nich są te najbardziej przyjazne, skuteczne, czyli takie, które myliły się najrzadziej i były najbardziej efektywne w swojej pracy.
Znamy już wyniki V Rankingu urzędów skarbowych Gazety Prawnej. Spośród 401 urzędów skarbowych wybraliśmy takie, które najrzadziej się mylą. Są też urzędy najbardziej efektywne i przyjazne. Oddzielnie oceniliśmy izby skarbowe oraz ośrodki Krajowej Informacji Podatkowej w: Lesznie, Płocku, Bielsku-Białej i Toruniu.
Przy tegorocznym rankingu przyjęliśmy dwa główne kryteria. Po pierwsze, podzieliliśmy wszystkie urzędy ze względu na ich wielkość. Powstały dzięki temu cztery podkategorie, bo urzędy zostały zaklasyfikowane jako: wyspecjalizowane, duże, średnie i małe. Po drugie, po raz pierwszy zamiast ocen procentowych przyjęliśmy system punktów. W zależności od kategorii liczba maksymalnych punktów możliwych do zdobycia to: 50, 100, 150 lub 200. Przykładowo izba skarbowa mogła maksymalnie zebrać 450 punktów. Taki system oceny będzie utrzymany w latach następnych, aby można było porównywać dane z poprzednich rankingów. To przyczyni się do zdrowej rywalizacji wśród urzędów, które będą chciały poprawić wyniki.
Przejdźmy teraz do zwycięzców. Najbardziej pracowitą spośród 16 izb skarbowych okazała się Izba Skarbowa w Łodzi. Drugie miejsce zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu, a trzecie Izba Skarbowa w Gdańsku. Wśród ośrodków Krajowej Informacji Podatkowej najbardziej pracowity był ośrodek w Toruniu.
Dużo więcej zwycięzców jest wśród urzędów skarbowych. Najwięcej nagrodzonych jest w województwie zachodniopomorskim, bo aż siedem. Na drugim miejscu wśród liczby nagrodzonych urzędów plasują się województwa: łódzkie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. W tych regionach nagrodzonych jest po sześć urzędów. Brązowy medal otrzymują województwa: świętokrzyskie i mazowieckie, które mają po trzy nagrodzone urzędy. Dwa urzędy wyróżniliśmy w województwie dolnośląskim. Po jednym w województwach: lubuskim, śląskim, podkarpackim, lubelskim, pomorskim.
Najbardziej skutecznym wyspecjalizowanym urzędem skarbowym został Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu. Wśród dużych urzędów pierwsze miejsce zajął Urząd Skarbowy w Koninie. Duża rywalizacja była w średnich urzędach skarbowych. Tu urzędów, które się nie mylą (są najbardziej efektywne), na pierwszym miejscu - czyli z taką samą liczbą punktów - jest aż osiem - w: Żyrardowie, Wolsztynie, Ząbkowicach Śląskich, Nowym Tomyślu, Kozienicach, Myśliborzu, Białogardzie i Kołobrzegu. Podobnie jest z małymi urzędami. Pierwsze miejsce przypadło pięciu urzędom w: Radziejowie, Kazimierzy Wielkiej, Polkowicach, Wąbrzeźnie, Chełmnie.
W kategorii pracowitości w urzędach wyspecjalizowanych pierwsze miejsce przypadło Kujawsko-Pomorskiemu US w Bydgoszczy. W dużych urzędach - Urzędowi Skarbowemu w Sieradzu. Średnim najbardziej pracowitym urzędem jest Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, a małym Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim.
Wyróżniliśmy też urzędy skarbowe, które inwestują w poprawę przystępności i jakości świadczonych usług. Tu urzędy konkurowały aż w 14 kategoriach, za które przyznawane były punkty. Wśród punktowanych elementów można wymienić punkty informacyjne, udogodnienia dla niepełnosprawnych, znajomość języków obcych i migowego, kąciki dla dzieci. Najbardziej przyjaznym urzędem jest Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty.