Do 31 grudnia małe i średnie firmy mogą starać się o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc w zakresie nowych inwestycji, usług doradczych i udziału w targach i wystawach.
Do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy mogą składać wnioski o udzielenie im pomocy na rozwój w zakresie nowych inwestycji, usług doradczych i udziału w targach i wystawach. Pomoc ta może być udzielona w formie przewidzianej przez przepisy Ordynacji podatkowej, czyli poprzez odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, a także umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, wraz ze wskazaniem przypadków, w których ulgi udzielane są jako pomoc indywidualna.

Stawki intensywności pomocy

Intensywność pomocy brutto na nową inwestycję, obliczona na podstawie kosztów inwestycji lub kosztów zatrudnienia, nie może przekraczać:
• 45 proc. - dla inwestycji na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy,
• 55 proc. - dla inwestycji na obszarach należących do województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego oraz obszarze należącym do województwa mazowieckiego, z wyłączeniem miasta stołecznego Warszawy,
• 65 proc. - dla inwestycji na pozostałych obszarach.
Inne stawki intensywności pomocy brutto na nową inwestycję przewidziano dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych, a także przetwarzania i obrotu wybranymi produktami rolnymi.
Warunkiem udzielenia pomocy jest prowadzenie działalności gospodarczej w regionie lokalizacji inwestycji, na którą pomoc jest udzielana, przez okres co najmniej pięciu lat od dnia zakończenia inwestycji i wniesienie przez przedsiębiorcę wkładu w finansowanie tej inwestycji w wysokości co najmniej 25 proc. Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o pomoc, musi złożyć oświadczenie, że spełnia wymienione warunki.

Koszty inwestycji...

Do kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą na nową inwestycję zalicza się, poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy i związane z inwestycją, wydatki na grunty, budynki, maszyny i urządzenia, a w przypadku nabycia przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte, cenę jego nabycia, a także wydatki na nabycie technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technologicznej.

...i zatrudnienia

Do kosztów zatrudnienia kwalifikujących się do objęcia pomocą na nową inwestycję zalicza się, poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy i związane z nowo tworzonymi miejscami pracy, dwuletnie koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, jeżeli:
• miejsca pracy będą związane z realizacją nowej inwestycji i zostaną utworzone w okresie trzech lat od daty zakończenia inwestycji,
• nastąpi wzrost netto liczby pracowników w danym przedsiębiorstwie w porównaniu ze średnią za okres ostatnich 12 miesięcy,
• nowo utworzone miejsca pracy będą utrzymane przez okres co najmniej pięciu lat.
Wielkość pomocy brutto na usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych nie może przekroczyć 50 proc. wartości kosztów tych usług. Ponadto pomoc na usługi doradców zewnętrznych nie może być udzielona na usługi doradztwa stałego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną przedsiębiorstwa, takiego jak doradztwo podatkowe, stała obsługa prawna lub doradztwo marketingowe.
Wielkość pomocy brutto na udział w określonych targach i wystawach nie może przekroczyć 50 proc. wartości dodatkowych kosztów poniesionych na wynajem, ustawienie i prowadzenie stoiska i może być udzielona tylko w przypadku pierwszego uczestnictwa firmy w określonych targach lub wystawie.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.U. nr 110, poz. 758).