Pierwszym kluczowym działaniem dla ograniczenia fraudów vatowskich był pakiet paliwowy. Drugim: Jednolity Plik Kontrolny - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- JPK zaczął zderzać wydarzenia gospodarcze ze sobą, przez co urząd, kontrola skarbowa czy ministerstwo finansów od razu wychwytywały puste i fałszywe faktury VAT - mówił Kaźmierczak przy okazji konferencji "Uczciwy VAT - zysk dla wszystkich".

- W szczytowym momencie istnienia tych karuzel vatowskich kwota wyłudzeń sięgała 2,5 proc. PKB. Czyli mniej więcej tyle ile wydajemy na wojsko, tyle wynosiła luka vatowska. Po tych latach udało się ją ograniczyć o połowę, co wydaje mi się ogromnym sukcesem - mówił prezes ZPP.

- Cyfryzacja ten problem również likwiduje. Na początku, szczególnie te małe firmy były bardzo niechętne JPK. Natomiast w tej chwili to już nie stanowi problemu, wszystko zostało scyfryzowane i nie wymaga dodatkowych nakładów i działań. Natomiast eliminuje z rynku nieuczciwych przedsiębiorców - dodał Kaźmierczak.