Sejm uchwalił w czwartek nowelizację uszczelniającą VAT od przesyłek spoza Unii Europejskiej o wartości do 150 euro oraz zmieniającą zasady sprzedaży towarów na odległość wewnątrz UE.

Teraz nowelizacją zajmą się senatorowie. Mają na to 30 dni, więc powinna ona zacząć obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 1 lipca br. To ważne, bo dostosowuje ona ustawę o VAT do unijnego pakietu e-commerce. Pakiet zadziała, jeśli wdrożą go wszystkie kraje UE. Jak informowaliśmy w artykule „Pakiet e-commerce. 1 lipca to data graniczna” (DGP nr 95/2021), kraj, który nie zdąży wdrożyć pakietu e-commerce do tego czasu, musi liczyć się z postępowaniem naruszeniowym, które może zakończyć się skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE, a w razie niekorzystnego wyroku – sankcjami finansowymi.
Przyjęta przez posłów ustawa przewiduje dwie istotne zmiany. Jedna to nowe zasady rozliczania VAT od przesyłek o wartości do 150 euro spoza UE (np. Chin, USA, Wielkiej Brytanii). Mają one zatamować napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich, na którym tracą polskie i inne unijne firmy. Nie są one bowiem w stanie konkurować z firmami z Dalekiego Wschodu, które sprzedają takie same towary, ale tańsze o VAT.
Zgodnie z nowelizacją VAT od małych przesyłek spoza UE będą musiały pobrać w pierwszej kolejności internetowe platformy sprzedażowe. Staną się one z tego tytułu podatnikami VAT, a podatek będą wpłacać w importowym punkcie kompleksowej obsługi (Importowy One Stop Shop – IOSS). Jeśli platforma podatku nie pobierze, obowiązek ten przejdzie na pocztę, firmy kurierskie i agencje celne.
Druga ważna zmiana to nowe zasady sprzedaży towarów na odległość między krajami UE. Dotyczy więc także sprzedaży towarów z Polski konsumentom w innych krajach unijnych. Nowelizacja zakłada, że z przepisów znikną obecne regulacje dotyczące sprzedaży wysyłkowej. W zamian pojawi się wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość oraz nowy limit dla takiej sprzedaży ‒ w wysokości 10 tys. euro.
Sprzedawcy nie będą musieli – jak obecnie ‒ rejestrować się specjalnie na potrzeby VAT za granicą i rozliczać podatku w każdym kraju unijnym, do którego wysyłają towary konsumentom. Zamiast tego rozliczą VAT w państwie swojej siedziby, dzięki jednemu okienku – One Stop Shop (OSS).