Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury przysługuje podatnikowi dopiero w momencie otrzymania faktury VAT.
/
ST
Reklama
Reklama
Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury przysługuje podatnikowi dopiero w momencie otrzymania faktury VAT.
ORZECZENIE
Podatnik nie mógł odliczyć VAT w grudniu 2005 r., skoro fakturę otrzymał w styczniu 2006 r. – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Aby odliczyć podatek, należy posiadać fakturę VAT, co wynika z art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Sąd podkreślił, że przepis ten nie jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Ponadto na możliwość odliczenia VAT nie wcześniej niż w chwili otrzymania faktury VAT zwracał uwagę Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W związku z tym faktury nie może zastąpić faks ani inna informacja opisująca treść faktury.
W omawianej sprawie spółka odliczyła VAT w grudniu 2005 r., a fakturę dostała dopiero w styczniu 2006 r., co zakwestionował urząd skarbowy. Zdaniem sądu spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług dopiero w styczniu 2006 r.
Druga kwestia, którą rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w omawianej sprawie, dotyczyła odliczenia VAT od paliwa do samochodu osobowego. Sąd powołał się na wyrok ETS w sprawie Magoora i uznał, że ograniczenia w prawie do odliczenia VAT od paliwa do samochodów po wejściu Polski do Unii Europejskiej pozostały w takim zakresie, w jakim nadałaby mu prawidłowo zastosowana klauzula ciągłości (standstill). Skoro zatem stara ustawa o VAT, funkcjonująca przed wejściem Polski do UE, nie pozwalała na odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych, to również po przystąpieniu do Wspólnoty podatnikom takie prawo nie przysługuje.