statystyki

Wypłata sumy gwarancyjnej nie jest kosztem. Bo pieniądze wracają później do banku

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska19.07.2016, 16:00
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Bank uważał, że wypłacana przez niego kwota jest kosztem podatkowym, bo ma związek z przychodamiźródło: ShutterStock

Bank udzielający gwarancji klientowi nie może pomniejszyć swojego przychodu o wypłaconą kwotę – orzekł NSA. Sędzia Antoni Hanusz wyjaśnił, że gwarancja jest jak pożyczka. Jedna i druga nie może być kosztem wypłacającego, ponieważ nie jest definitywna.

Sprawa dotyczyła banku, którego statutowa działalność polega m.in. na udzielaniu gwarancji i poręczeń. Jednym z ich rodzajów jest gwarancja z tytułu dobrego wykonania umowy. Polega to na tym, że bank zabezpiecza prawidłowe i terminowe wykonanie umowy przez jednego przedsiębiorcę na rzecz innego. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana, bank wypłaca gwarantowaną sumę firmie, która zleciła usługę, a zleceniobiorca musi spłacić tę kwotę bankowi wraz z oprocentowaniem. Przychodem banku jest prowizja (z tytułu zawarcia umowy) i oprocentowanie wynikające z umowy.

Bank uważał, że wypłacana przez niego kwota jest kosztem podatkowym, bo ma związek z przychodami. Twierdził, że nie ma tu zastosowania wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy CIT. Zgodnie z nim do kosztów nie można zaliczyć wydatków na spłatę cudzych zobowiązań, w tym m.in. na spłatę gwarancji i poręczeń.

Bank twierdził, że dotychczasowe orzecznictwo na tle tego przepisu dotyczyło wyłącznie przedsiębiorców niezajmujących się ściśle działalnością finansową, a jedynie przy okazji gwarantujących spłatę cudzych zobowiązań. Wyjaśnił też, że wypłacając gwarantowaną sumę, spłaca własne zobowiązanie, a nie przedsiębiorcy, który niewłaściwie wykonał zlecenie. Umowa gwarancji zawierana jest bowiem z beneficjentem.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane