statystyki

Wypłata sumy gwarancyjnej nie jest kosztem. Bo pieniądze wracają później do banku

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska19.07.2016, 16:00
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Bank uważał, że wypłacana przez niego kwota jest kosztem podatkowym, bo ma związek z przychodamiźródło: ShutterStock

Bank udzielający gwarancji klientowi nie może pomniejszyć swojego przychodu o wypłaconą kwotę – orzekł NSA. Sędzia Antoni Hanusz wyjaśnił, że gwarancja jest jak pożyczka. Jedna i druga nie może być kosztem wypłacającego, ponieważ nie jest definitywna.

Sprawa dotyczyła banku, którego statutowa działalność polega m.in. na udzielaniu gwarancji i poręczeń. Jednym z ich rodzajów jest gwarancja z tytułu dobrego wykonania umowy. Polega to na tym, że bank zabezpiecza prawidłowe i terminowe wykonanie umowy przez jednego przedsiębiorcę na rzecz innego. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana, bank wypłaca gwarantowaną sumę firmie, która zleciła usługę, a zleceniobiorca musi spłacić tę kwotę bankowi wraz z oprocentowaniem. Przychodem banku jest prowizja (z tytułu zawarcia umowy) i oprocentowanie wynikające z umowy.

Bank uważał, że wypłacana przez niego kwota jest kosztem podatkowym, bo ma związek z przychodami. Twierdził, że nie ma tu zastosowania wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy CIT. Zgodnie z nim do kosztów nie można zaliczyć wydatków na spłatę cudzych zobowiązań, w tym m.in. na spłatę gwarancji i poręczeń.

Bank twierdził, że dotychczasowe orzecznictwo na tle tego przepisu dotyczyło wyłącznie przedsiębiorców niezajmujących się ściśle działalnością finansową, a jedynie przy okazji gwarantujących spłatę cudzych zobowiązań. Wyjaśnił też, że wypłacając gwarantowaną sumę, spłaca własne zobowiązanie, a nie przedsiębiorcy, który niewłaściwie wykonał zlecenie. Umowa gwarancji zawierana jest bowiem z beneficjentem.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane