Osoby, które będą oszczędzać na starość, wpłacając pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dostaną ulgę podatkową. Jednak wypłacając zgromadzone środki z tego konta, trzeba będzie zapłacić PIT. Taki pomysł przewiduje projekt ustawy reformujący system emerytalny, nad którym skończył wczoraj pracę Senat.
Osoby, które będą oszczędzać na starość, wpłacając pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dostaną ulgę podatkową. Jednak wypłacając zgromadzone środki z tego konta, trzeba będzie zapłacić PIT. Taki pomysł przewiduje projekt ustawy reformujący system emerytalny, nad którym skończył wczoraj pracę Senat.
Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA). Izba zabiega o wprowadzenie mechanizmu zachęt podatkowych do oszczędzania w III filarze, który będzie zakładał bieżące ulgi podatkowe oraz brak jakiegokolwiek opodatkowania przy wyjściu z inwestycji.
– Taki model byłby idealny – uważa Marcin Dyl, prezes zarządu izby.
Jako wariant pośredni proponuje opodatkowanie wypłat z IKZE jedynie podatkiem od zysków kapitałowych (podatek Belki), ponieważ jego zdaniem jest to rozwiązanie korzystniejsze z punktu widzenia przyszłego emeryta niż opodatkowanie podatkiem dochodowym według zasad ogólnych, czyli skalą 18- lub 32-proc.
Marcin Dyl dodaje, że najważniejsza korzyść takiego wariantu polega na tym, że emeryt zapłaci mniej, gdyż podatek będzie liczony jedynie od wypracowanych zysków, a nie od całości uzbieranej i wypłacanej kwoty. Po drugie, już przy rozpoczęciu inwestycji będzie wiadomo, ile wyniesie wartość podatku (19 proc. od zysku), podczas gdy nie ma pewności, w jakiej wysokości podatek dochodowy zostanie pobrany za kilkadziesiąt lat (18 proc., 32 proc. czy może inny, od całej inwestycji, w zależności od obowiązującej w przyszłości skali podatkowej).
– Warianty proponowane przez izbę dają podatnikowi faktyczną ulgę podatkową, podczas gdy propozycje rządowe zamiast ulgi oferują tylko odroczenie podatku w czasie – stwierdza Marcin Dyl.
Oszczędzanie na emeryturę na specjalnych kontach to nic nowego. Od 2004 roku mamy możliwość gromadzenia pieniędzy na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE). Teraz dojdą IKZE.
– IKE i IKZE w najbardziej widoczny sposób różnicują kwestie podatkowe – ocenia Ewelina Lelito, starszy konsultant w BDO.
Ekspert dodaje, że w przypadku IKE mamy do czynienia z preferencjami podatkowymi na wyjściu (brak podatku dochodowego od wypłaty), a w przypadku IKZE – na wejściu. Wpłaty na IKZE będą odliczane od podstawy opodatkowania. IKZE zapewnia więc bieżącą odczuwalną ulgę w podatku dochodowym i tym samym odroczenie podatku dochodowego, który zapłacimy dopiero na wyjściu. Jednak wypłata z IKZE w przeciwieństwie do wypłaty z IKE będzie opodatkowana.
W takiej konstrukcji trzeba patrzeć na konsekwencje wprowadzonych rozwiązań, gdyż jedną kwestią podatkową jest skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym z tytułu wpłat na IKZE, a drugą jest sposób opodatkowania dokonywanych wypłat z tego konta.
Jedyną korzyścią dla osób oszczędzających na IKZE będzie ulga w PIT. Milena Kaniewska-Środecka, doradca podatkowy w Deloitte, zauważa, że wpłaty na IKZE mają być odliczane od podstawy opodatkowania PIT według zasad ogólnych. Ta ulga ma mieć zastosowanie również do podatników opłacających PIT w formie ryczałtu, na co wskazano w uzasadnieniu do projektu zmian.
– Opierając się na tym założeniu, można przypuszczać, że ulga mogłaby zostać utrzymana również w przypadku modyfikacji proponowanych zasad opodatkowania wypłat z IKZE – uważa Milena Kaniewska-Środecka.
Proponowane zmiany podatkowe wynikające z prowadzenia IKZE przewidują opodatkowanie wypłat według progresywnej skali podatkowej. Jest to konsekwencja wprowadzenia odliczenia wpłacanych składek od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w określonych limitach.
– Zamysł ustawodawcy przewiduje, że skoro składki odliczane są od dochodu, który jest opodatkowany stawkami 18 i 32 proc., to wypłata powinna, niejako symetrycznie podlegać takim samym regułom podatkowym – stwierdza Michał Grzybowski, doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young.
Ekspert zastrzega, że przyszła wypłata z IKZE ma charakter kapitałowy, a więc uzasadnione może być opodatkowanie jej 19-proc. stawką liniową. Ponadto świadomość nieco korzystniejszej (przy dzisiejszej skali podatkowej) formy opodatkowania, mogłaby być dodatkową zachętą dla przyszłych emerytów do inwestowania w IKZE.
Milena Kaniewska-Środecka dodaje, że opodatkowanie wypłat z IKZE podatkiem zryczałtowanym oznacza zastosowanie 19-proc. stawki PIT niezależnej od wysokości wypłaty. Wypłaty nie są wówczas łączone z innymi dochodami, co zwykle jest korzystne dla podatników, ponieważ kwota wypłaty nie wpływa na wysokość stawki PIT w stosunku do pozostałych dochodów. Inaczej jest w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, gdzie od wysokości dochodu zależy wysokość stawki PIT.
Zgodnie z projektem płatnicy są zobowiązani do pobierania zaliczek na podatek w ciągu roku w przypadku wypłaty środków z IKZE w ratach przy zastosowaniu najniższej stawki PIT. Obowiązek pobierania zaliczek na PIT nie dotyczy jednak jednorazowych wypłat z IKZE. W takim przypadku na podstawie informacji otrzymanej od płatnika podatnik wykaże kwotę wypłaty w deklaracji podatkowej za rok, w którym otrzymał wypłatę.
Ewelina Lelito wymienia jeszcze różnice w obowiązkach i uprawnieniach podatników. Po pierwsze, podatek od zysków kapitałowych jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a więc podstawą opodatkowania jest przychód, którego nie pomniejszamy o koszty uzyskania przychodów. Po drugie, podatek od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od zysków kapitałowych jest pobierany przez płatnika.
– Tego typu modyfikacja zasad opodatkowania wypłat z IKZE nie powinna wpłynąć krótko- i średnioterminowo negatywnie na budżet – uspokaja Michał Grzybowski.
Jego zdaniem, biorąc pod uwagę limit dopuszczalnego odliczenia, można się bowiem spodziewać, że kwoty zgromadzone w IKZE w pierwszych latach nie będą przekraczać pierwszego progu podatkowego.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama