Wydatki na ukończenie studiów magisterskich poniesione przez podatnika przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Wydatki na ukończenie studiów magisterskich poniesione przez podatnika przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.
W analizowanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sprawie podatnik od 1 stycznia 2011 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Prowadzenie działalności gospodarczej uzależnione jest od posiadania specjalnych uprawnień, bez których działalność nie jest dozwolona. W tym celu podatnik podjął 2-letnie studia magisterskie o specjalności rachunkowość. Faktury za studia zostały wystawione od 27 września 2008 r. do 26 marca 2010 r. Podatnik chciał ująć je w kosztach firmy, prowadzonej od początku tego roku.
Nie zgodził się na to dyrektor stołecznej izby. Według niego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie można zaliczyć wydatków związanych z opłacaniem czesnego za studia magisterskie, poniesionych przed założeniem firmy. Wydatki te, poniesione przed rozpoczęciem działalności, nie spełniają przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Skoro wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie. Wydatki te nie mogły obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Ponadto – według izby skarbowej – wydatki na studia należą do wydatków o charakterze osobistym. Każdy podatnik ma prawo do dokształcania.
W konsekwencji wydatki na ukończenie studiów magisterskich poniesione przez podatnika przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 stycznia 2011 r. (nr IPPB1/415-937/10-2/EC).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama