Inwestowanie w złote sztaby lokacyjne, czy złote monety bulionowe jest w okresie kryzysu alternatywą wobec tradycyjnych inwestycji kapitałowych. Kiedy uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu?

Dochód ze sprzedaży

Marek Gadacz, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują opodatkowania samego wzrostu wartości przedmiotów, a zatem opodatkowanie może pojawić się dopiero w chwili zrealizowania dochodu, np. poprzez sprzedaż złotych monet, czy sztabek.

Zdaniem Andrzeja Ossowskiego, radcy prawnego w Kancelarii Sowisło&Topolewski ewentualny przychód uzyskany ze sprzedaży sztabek złota oraz złotych monet kolekcjonerskich może podlegać opodatkowaniu ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, gdy taka sprzedaż podejmowana jest przez osobę prowadzącą taką działalność. Natomiast w odniesieniu do osób dokonujących sprzedaży sporadycznej powstaje przychód z tytułu zbycia innych rzeczy.

Okazjonalnie i profesjonalnie

W przypadku sprzedaży okazjonalnej złotych sztab, czy monet uzyskany dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Krzysztof Gratka, starszy konsultant w Accreo Taxand, podkreśla jednak, że aby taki obowiązek powstał sprzedaż musi zostać dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nabycie monet nastąpiło.

W przypadku, gdy sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, wtedy uzyskany dochód jest opodatkowany, jako pochodzący z tej działalności, a podatnik powinien dopełnić wszystkich formalności związanych z ewidencją obrotu.

Mimo że granica między okazjonalnym a profesjonalnym obrotem rzeczami jest płynna, to jak tłumaczy Artur Oleś, doradca podatkowy w Kancelarii KSK Doradcy Podatkowi, jeżeli osoba prywatna sprzedaje rzeczy używane będące elementem jej majątku prywatnego i nie zakupiła tych rzeczy w celu ich dalszej odsprzedaży, ani nie wykonuje tych czynności w sposób częstotliwy, to nie jest to działalność gospodarcza, ani w rozumieniu podatku dochodowego ani VAT.