Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy
/
DGP
Reklama
Reklama
Do kosztów podatkowych nie zalicza się VAT, chyba że podatnik nie miał prawa go odliczyć. Czy podatnik może zaliczyć do kosztów VAT od zakupu biletów kolejowych, których nie uwzględnił w rozliczeniu do celów VAT?
Cechą charakterystyczną podatku od towarów i usług jest to, że, co do zasady, pozostaje on neutralny dla przedsiębiorcy będącego podatnikiem VAT. Neutralność ta przekłada się również na rozliczenie podatku dochodowego. Oznacza to, że VAT z reguły nie stanowi ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu. Dotyczy to zarówno podatku należnego, jak i naliczonego, przy czym ustawodawca przewidział pewne odstępstwa od tej zasady.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatek naliczony stanowić będzie koszt uzyskania przychodu, jeżeli nabywca: korzysta ze zwolnienia od VAT (zwolnienie podmiotowe), nabyte towary lub usługi wykorzysta do wykonania czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT lub nie ma prawa do odliczenia VAT (kosztem będzie podatek naliczony w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług a naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).
Należy pamiętać, że podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego stanowią kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur otrzymanych przez czynnego podatnika VAT. Za fakturę uważa się również na podstawie par. 20 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.) bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Bilety te, aby zostać uznane za fakturę, muszą zawierać następujące dane: nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km, kwotę należności wraz z podatkiem, kwotę podatku.
Powyższe dotyczy również dodatkowego blankietu dokumentującego uiszczenie dodatkowej opłaty za zajęcie oznaczonego numerem miejsca siedzącego (tzw. miejscówki), stanowiącego integralną część tego biletu. Jeżeli więc zakup biletu związany będzie z czynnościami opodatkowanymi VAT, podatek naliczony wynikający z tego biletu nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu nawet wówczas, gdy nabywca dobrowolnie zrezygnuje z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wypada wspomnieć, że podobne regulacje dotyczą dokumentów potwierdzających przejazd autostradami płatnymi w Polsce.