Fakt, że podatnik nie jest związany z żadną stroną umowy kredytowej, do zawarcia której się przyczynił, nie przeszkadza w świadczeniu zwolnionych z VAT usług pośrednictwa.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Volker Ludwig v. Finanzamt Luckenwalde (C-453/05), wyjaśniając m.in. znaczenie pojęcia pośrednictwa.
Zdaniem ETS, okoliczność, że podatnik analizuje sytuację majątkową samodzielnie wyszukanych klientów w celu uzyskania dla nich kredytów, nie jest przeszkodą dla stwierdzenia istnienia świadczenia pośrednictwa kredytowego zwolnionego zgodnie z art. 13 część B lit. d) pkt 1 VI Dyrektywy z VAT. Usługę pośrednictwa kredytowego oferowaną przez tego podatnika należy uznać za świadczenie główne, wobec którego doradztwo majątkowe ma charakter pomocniczy z tym skutkiem, że to ostatnie dzieli los prawny pośrednictwa kredytowego.
Okoliczność, że podatnik nie jest związany umownie z żadną ze stron umowy kredytowej, do której zawarcia się przyczynił, oraz że nie kontaktuje się bezpośrednio z żadną z tych stron, nie jest przeszkodą, by świadczył on usługę pośrednictwa kredytowego zwolnioną z podatku.
Trybunał podkreślił, że sformułowanie art. 13 część B lit. d) pkt 1 VI Dyrektywy nie wyklucza tego, by na działalność pośrednictwa składały się różne odrębne usługi, które mogą się mieścić w pojęciu pośrednictwa w sprawie kredytów i korzystać ze zwolnienia z VAT. W tej sytuacji z zasady neutralności podatkowej wynika, że podmioty gospodarcze powinny mieć możliwość wyboru modelu organizacyjnego, który z gospodarczego punktu widzenia byłby dla nich najbardziej odpowiedni, nie narażając się na to, że dokonane przez nie czynności nie będą objęte zwolnieniem.
EWA MATYSZEWSKA
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama