statystyki

Senat skoryguje ustawę o spółkach komandytowych

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki17.11.2020, 07:50; Aktualizacja: 17.11.2020, 07:52
Jednak z tej samej ankiety wynika, że dwie trzecie (prawie 66 proc.) rozważy zmianę formy prawnej prowadzonej działalności.

Jednak z tej samej ankiety wynika, że dwie trzecie (prawie 66 proc.) rozważy zmianę formy prawnej prowadzonej działalności.źródło: ShutterStock

I może odwrócić zmiany w opodatkowaniu lub wprowadzić mniejsze korekty.

W tym tygodniu pracą nad ustawą, która opodatkowuje CIT spółki komandytowe, zajmie się Senat. W ubiegłym tygodniu minister finansów Tadeusz Kościński i wiceminister Jan Sarnowski spotkali się z przedstawicielami spółek w ramach cyklu „Dialog z biznesem”. ‒ Rozmawiamy o proponowanych zmianach legislacyjnych i chcemy poznać ich (biznesu – przyp. red.) potrzeby ‒ komunikuje rzecznik resortu Iwona Prószyńska.

Z naszych informacji wynika, że efektem było uzgodnienie, że przedsiębiorcy przygotowują listę z postulatami. Szef resortu nie wykluczył, że jeśli MF uzna, któreś z nich za możliwe do realizacji, to może uda się je zgłosić w izbie wyższej za pośrednictwem senatorów PiS. Taka lista została wysłana do resortu. Jak wynika z informacji DGP, przedsiębiorcy proponują w niej, by CIT zostały objęte tylko te spółki, których wspólnikami są podmioty, które nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Kolejny postulat to odłożenie wprowadzenia zmian do 2023 r. tak, by nie działo się to w trakcie pandemii, gdy firmy mogą mieć kłopoty z działalnością i płynnością.

Jeśli MF się na to zgodzi, to zdaniem przedstawicieli spółek komandytowych powinny zostać spełnione dodatkowe warunki. To podniesienie limitu obrotów dla tzw. małego podatnika z obecnych 2 mln euro brutto do 4 mln euro netto, co ma odciążyć najmniejsze podmioty. Kolejny warunek to podwyższenie odpisu dla wspólnika z obecnych 60 tys. zł rocznie od danego wspólnika do 180 tys. zł. To zmiany, które mają zminimalizować skutki podatkowe wprowadzanych zmian. Do tego dochodzą warunki min. co najmniej 30-dniowych konsultacji.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kris(2020-11-17 12:04) Zgłoś naruszenie 40

    A co z likwidacją tzw.ulgi abolicyjnej. Czy senat pozwoli okradać Polaków przez PiS ?

    Odpowiedz
  • Romek(2020-11-17 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Haha... PiS przecież ma w dooopie swoich wyborców. Prędzej mi kaktus wyrośnie, niż oni zrobią coś dobrego dla przedsiębiorców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane