statystyki

Nadwyżka VAT. Rolować można, nie warto przetrzymywać

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.02.2020, 07:21; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:27
Przy okazji wyroku NSA z 14 stycznia 2020 r. (sygn. akt I FSK 685/19) pojawił się natomiast inny problem. Podniósł go WSA w Warszawie w orzeczeniu z 4 grudnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 432/18), uchylonym następnie przez sąd kasacyjny.

Przy okazji wyroku NSA z 14 stycznia 2020 r. (sygn. akt I FSK 685/19) pojawił się natomiast inny problem. Podniósł go WSA w Warszawie w orzeczeniu z 4 grudnia 2018 r. (sygn. akt III SA/Wa 432/18), uchylonym następnie przez sąd kasacyjny.źródło: ShutterStock

Prawo do odzyskania różnicy między naliczonym a należnym VAT przedawnia się – orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło jednak o specyficzną sytuację. Zasadniczo bowiem nie ma problemu, by przenosić taką kwotę do rozliczenia na kolejne miesiące.

Chodzi o różnicę między VAT naliczonym a należnym, którą podatnik może przenosić z jednego okresu rozliczeniowego na następny. Problem dotyczy tego, czy można to robić w nieskończoność. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie, bo po pięciu latach dochodzi do przedawnienia prawa do odzyskania tej różnicy. Wyrok ten jest przestrogą dla podatników, którzy – podobnie jak w tej sprawie – chcieliby w ogóle nie wykazywać czynności opodatkowanych i przenosić nadwyżkę na kolejne miesiące. Z wyroku płynie wniosek, że nie da się tego robić bez żadnych ograniczeń czasowych.

Uważać powinni również przedsiębiorcy, którzy wprawdzie wykazują bieżącą sprzedaż i stopniowo schodzą z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, ale nie w takim tempie, by wyzerować ją w ciągu pięciu lat. Innymi słowy, wartość nadwyżek VAT naliczonego nad należnym – przeniesionych z poprzednich okresów rozliczeniowych i wykazywanych do rozliczenia w kolejnych okresach – ulega u nich zmniejszeniu (o wartość podatku należnego wykazanego w danym okresie rozliczeniowym), ale nie na tyle, by po pięciu latach można było mówić o całkowitym jej wygaszeniu.

Wyrok NSA nie dotyczył natomiast często spotykanej sytuacji, w której podatnik nie przenosi na kolejne miesiące ciągle tej samej kwoty (czasem malejącej), lecz na bieżąco wykazuje czynności opodatkowane oraz podatek naliczony związany z zakupami. W efekcie na kwotę z przeniesienia składa się nie tylko podatek naliczony wykazany w deklaracjach sprzed kilkunastu miesięcy, lecz także kwoty podatku naliczonego wykazywane w następujących po sobie okresach rozliczeniowych. Nadwyżka VAT do przeniesienia staje się więc elementem kolejnych rozliczeń. W żargonie doradczym bywa to określane jako rolowanie nadwyżki (jedna wygasa, druga pojawia się w jej miejsce). Określenie to wzięło się prawdopodobnie ze stosowanego w finansach rolowania długu, czyli spłaty starego długu poprzez zaciągnięcie nowego. W takiej sytuacji prawo do odliczenia nadwyżki nie przedawnia się, co potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 listopada 2019 r. (nr 0115-KDIT1-1.4012.619.2019.1.MM).


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane