statystyki

Informatyzacja rozliczeń podatkowych: Powody i skutki niespełnienia nowych wymogów

autor: Agnieszka Pokojska, Bogdan Zatorski30.09.2019, 18:00
podatki-PIT-kredyt

Chcąc zmienić ten stan rzeczy, potrzeba współpracy na kilku płaszczyznach – ze strony państwa, przedsiębiorców i dostawców rozwiązań IT, którzy mogą pełnić funkcję łącznika na linii cyfrowy fiskus – podatnicy.źródło: ShutterStock

Minie jeszcze sporo czasu, zanim cyfrowe podatki przestaną budzić emocje. Na razie, od stycznia 2020 r., wchodzi w życie wiele nowych sankcji. Zobaczymy, jak wielu przedsiębiorców dosięgną one z powodu błędów w elektronicznych rozliczeniach.

źródło: DGP

JPK, biała lista podatników VAT, split payment – to tylko niektóre regulacje wpisujące się w szeroko pojętą cyfryzację podatków. To także regulacje, które spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom i specjalistom zajmującym się rachunkowością. Bo oto stoją oni przed koniecznością już nie tylko wypełniania obowiązków prawnopodatkowych, ale równocześnie muszą zadbać o technologiczną stronę całego procesu.

W rzeczywistości cyfryzującego się państwa i podatków systemy informatyczne stają się pośrednim ogniwem łączącym podatnika przedsiębiorcę z państwem ustawodawcą. Trudność tej zmiany polega na tym, że cyfryzacja podatków jest swego rodzaju mentalną rewolucją. Dane są zbierane i raportowane za pośrednictwem oprogramowania, a wszelkie dotychczasowe formy, do których tak bardzo wszyscy się przyzwyczailiśmy (jak drukowane deklaracje) odchodzą w zapomnienie.

e-Sprawozdania, czyli cyfryzacja w pigułce

Za ubiegły rok podatkowy przedsiębiorstwa po raz pierwszy przygotowywały e-sprawozdania finansowe. Początkowo zmiana wydawała się nieskomplikowana, po prostu raporty miały mieć inną postać – pliku cyfrowego, a nie papierowego czy skanu dokumentu. Jednak kolejne miesiące pokazały, że ta „drobna” zmiana wywołała ogromny chaos związany z organizacją całego procesu tworzenia, akceptacji i wysyłki raportów do KRS lub KAS.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane