statystyki

Niższe kary za brak split paymentu

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska, Katarzyna Jędrzejewska01.07.2019, 07:32; Aktualizacja: 01.07.2019, 07:32
Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw – po konsultacjach publicznych

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw – po konsultacjach publicznychźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów złagodniało. Nabywcy, którzy unikną obowiązku podzielonej płatności, dopłacą 30 proc. podatku od towarów i usług, a nie 100 proc.

Tak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu wyniku konsultacji dotyczących projektu obowiązkowego split payment. O samym projekcie pisaliśmy szczegółowo m.in. w artykule „Nie będzie się opłacać ucieczka przed split paymentem” (DGP nr 96/2019).

Przypomnijmy: obecnie mechanizm podzielonej płatności (MPP) jest dobrowolny (w uproszczeniu polega na tym, że sprzedawca towaru lub usługi otrzymuje na zwykły rachunek tylko cenę netto, a równowartość VAT – na odrębne konto bankowe, nad którym kontrolę ma fiskus).

MF chce wprowadzić od września 2019 r. obowiązkowy mechanizm w branżach „wrażliwych”, w których obowiązuje odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność za nierozliczony VAT. Dodatkowo płatność będzie musiała być dzielona w obrocie węglem kamiennym i brunatnym, częściami do samochodów i motocykli oraz maszynami i urządzeniami elektrycznymi.

Split payment będzie obowiązywał jedynie w transakcjach między przedsiębiorcami i przy zapłacie kwot większych niż 15 tys. zł brutto.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane