statystyki

Niższe kary za brak split paymentu

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska, Katarzyna Jędrzejewska01.07.2019, 07:32; Aktualizacja: 01.07.2019, 07:32
Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw – po konsultacjach publicznych

Projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw – po konsultacjach publicznychźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów złagodniało. Nabywcy, którzy unikną obowiązku podzielonej płatności, dopłacą 30 proc. podatku od towarów i usług, a nie 100 proc.

Tak wynika z opublikowanego w ubiegłym tygodniu wyniku konsultacji dotyczących projektu obowiązkowego split payment. O samym projekcie pisaliśmy szczegółowo m.in. w artykule „Nie będzie się opłacać ucieczka przed split paymentem” (DGP nr 96/2019).

Przypomnijmy: obecnie mechanizm podzielonej płatności (MPP) jest dobrowolny (w uproszczeniu polega na tym, że sprzedawca towaru lub usługi otrzymuje na zwykły rachunek tylko cenę netto, a równowartość VAT – na odrębne konto bankowe, nad którym kontrolę ma fiskus).

MF chce wprowadzić od września 2019 r. obowiązkowy mechanizm w branżach „wrażliwych”, w których obowiązuje odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność za nierozliczony VAT. Dodatkowo płatność będzie musiała być dzielona w obrocie węglem kamiennym i brunatnym, częściami do samochodów i motocykli oraz maszynami i urządzeniami elektrycznymi.

Split payment będzie obowiązywał jedynie w transakcjach między przedsiębiorcami i przy zapłacie kwot większych niż 15 tys. zł brutto.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane