Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Komornik, który w wyniku postępowania egzekucyjnego zajmuje i sprzedaje składniki majątku firmy, jest odpowiedzialny za obliczenie, pobór i odprowadzenie VAT we właściwej kwocie. Dlatego wartość podatku w księgach rachunkowych firmy poddanej egzekucji zostanie zaewidencjonowana na koncie rozrachunków z komornikiem.
Firma, która nie płaci zobowiązań, musi liczyć się z tym, że kontrahent skieruje sprawę do sądu. Jeżeli mimo wydanego tytułu egzekucyjnego spółka nie ureguluje długu, wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne. W tym celu po uprawomocnieniu wyroku lub nakazu zapłaty kontrahent musi uzyskać tytuł wykonawczy, czyli złożyć do sądu wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności. Po jego uzyskaniu zostaje skierowany wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Przedmiotem egzekucji mogą być zarówno środki pieniężne ruchomości jak i nieruchomości.
Fakt zajęcie przez komornika składników majątku musi być odzwierciedlony w księgach rachunkowych. I tak np. zajęcie wyrobów gotowych, które firma posiada w magazynie, zostanie zaewidencjonowane następującym zapisem: strona Wn konta 600 „Wyroby gotowe i półfabrykaty” (w analityce „Wyroby gotowe w magazynach własnych”), strona Ma konta 600 „Wyroby gotowe i półfabrykaty” (w analityce „Wyroby gotowe zajęte przez komornika”).
Komornik płatnikiem VAT
Dla ewidencji księgowej firmy dłużnika istotna będzie kwestia podatku od towarów i usług. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornicy sądowi są płatnikami podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
W przypadku tego rodzaju dostawy przewidziany jest szczególny sposób dokumentowania. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, reguluje tryb wystawiania faktur. Zgodnie z tymi przepisami komornik sądowy w przypadku sprzedaży towarów powinien wystawić w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów. Kopię faktury powinien otrzymać dłużnik.
Należy pamiętać, że komornik w wystawianej fakturze powinien wpisać dane dłużnika jako sprzedawcy. Natomiast podpis musi złożyć sam komornik, asesor lub aplikant II roku aplikacji komorniczej jako osoba uprawniona do wystawienia faktury.
W związku z tymi obowiązkami ewidencja w księgach rachunkowych firmy objętej postępowaniem egzekucyjnym w przypadku sprzedaży zajętych przez komornika produktów będzie przebiegała w następujący sposób.:
1. Na podstawie kopii faktury otrzymanej od komornika: strona Wn 240 „Inne rozrachunki”- wartość brutto, strona Ma konta 224 „Rozliczenie VAT należnego” - wartość VAT i konta 700 „Sprzedaż produktów” - wartość netto.
2. Ponieważ komornik zobowiązany jest do zapłaty podatku do urzędu skarbowego równolegle należy zaksięgować wartość VAT na konto rozrachunków, na którym ewidencjonowane są rozliczenia z komornikiem: strona Wn konta 224 „Rozliczenie VAT należnego”, strona Ma 240 „Inne rozrachunki”.
Trzeba obliczyć podatek
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przeprowadzanej przez komornika licytacji oferowane kwoty są wartościami brutto. Dlatego też przy wystawianiu faktury należny VAT powinien obliczyć metodą w stu.
Jest to o tyle istotne, że to na komorniku ciąży obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia podatku we właściwej kwocie.
W przypadku zastosowania niewłaściwej stawki zostanie uszczuplona należność i komornik będzie odpowiadał z tego tytułu całym swoim majątkiem. Przykładowo zastosowanie niższej stawki będzie zagrożone karami związanymi z przepisami kodeksu karnego skarbowego. W przypadku gdy działanie takie przybierze formę umyślną, komornik może być ukarany grzywną do 720 stawek dziennych albo poddany karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
■ Art. 776, art. 796 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
■ Art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
■ Par. 25 rozporządzenia ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.).
/>
Przykład
/
DGP
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.