Podatnik, który w latach 2003-2007 pracował w kraju uznawanym za raj podatkowy, nie może skorzystać z abolicji podatkowej.
Podatnik w okresie od 2003 do 2006 roku pracował w Jersey. Przez cały ten czas miał miejsce zamieszkania w Polsce i uzyskiwał także dochody w Polsce. Zarobków zagranicznych w krajowym urzędzie skarbowym nie rozliczył.
- Czy mogę teraz skorzystać z abolicji podatkowej - pyta pan Mateusz z Katowic.
Niestety, podatnik w takim przypadku nie może skorzystać z abolicji podatkowej, gdyż Jersey uznawane jest za tzw. raj podatkowy.
Przepisy ustawy abolicyjnej wprost określają, że abolicja nie ma zastosowania do przychodów z pracy uzyskiwanych w krajach oraz terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe). Za raje podatkowe zgonie z polskimi przepisami uznawane są: Księstwo Andory, Anguilla, Antigua i Barbuda, Aruba, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Cooka, Wspólnota Dominiki, Gibraltar, Grenada, Guernsey/Sark/Alderney, Hongkong, Jersey, Kajmany, Republika Liberii, Księstwo Liechtensteinu, Makau, Republika Malediwów, Wyspa Man, Republika Wysp Marshalla, Republika Mauritiusu, Księstwo Monako, Montserrat, Republika Nauru, Antyle Holenderskie, Niue, Republika Panamy, Niezależne Państwo Samoa, Republika Seszeli, Federacja Sant Christopher i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Królestwo Tonga, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Republika Vanuatu.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 1 ust. 2 ustawy z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 143, poz. 894).
Rozporządzenie ministra finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 94, poz. 790).