Dla sprzedawcy własnej wierzytelności czynność ta jest obojętna podatkowo na gruncie VAT i nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Obrót wierzytelnościami własnymi może wywołać pewne problemy w zakresie opodatkowania VAT i podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Jarosław Ostrowski, radca prawny, wspólnik kancelarii Nowakowski & Wspólnicy, podkreśla, że na gruncie ustawy o VAT dla sprzedawcy własnej wierzytelności czynność ta jest więc obojętna podatkowo. W jego ocenie sprzedaży wierzytelności własnej będącej prawem majątkowym nie można uznać za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Ekspert wskazuje, że w ocenie Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi sprzedaż taka nie jest także usługą w ujęciu PKWiU dla zbywającego daną wierzytelność (opinia z 31 sierpnia 2004 r., nr OK. -5672/KU-413/02-6977/2004).
- Oznacza to, że sprzedawca nie świadczy usługi poprzez zbycie wierzytelności, ale dokonana przez niego czynność jest elementem usługi świadczonej przez nabywcę wierzytelności, np. bank - tłumaczy Jarosław Ostrowski.
Celem tej usługi jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności własnej od ciężaru jej egzekwowania. Tezę taką potwierdził też w jednym z orzeczeń sąd administracyjny (wyrok WSA we Wrocławiu z 16 maja 2007r., sygn. akt I SA/Wr 213/07).
Jednak u nabywcy wierzytelności wystąpią skutki podatkowe w VAT, które są uzależnione od charakteru usługi. Jeżeli dla nabywcy będzie to usługa obrotu wierzytelnościami, której celem jest np. dalsza odsprzedaż, to czynność będzie zwolniona z VAT. Jeżeli usługę zakwalifikujemy do kategorii ściągania długów czy faktoringu, w obu przypadkach będzie opodatkowana według stawki 22 proc.
Należy jeszcze przeanalizować, czy sprzedaż wierzytelności własnej wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Okazuje się, że nie. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona. Jak wyjaśnia Jarosław Ostrowski, bez względu na to, jaki charakter czynność sprzedaży wierzytelności własnych będzie miała u nabywcy, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. U nabywcy, czyli jednej ze stron umowy, dla celów VAT sprzedaż może być rozpoznana jedynie jako czynność zwolniona albo opodatkowana podstawową stawką.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama