Autorzy tej interpelacji odwołali się do stanowiska Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych, które informowało o nasilających się kontrolach fiskusa wobec niewielkich browarów rzemieślniczych. Były obawy, że celem kontroli jest pozbawienie przedsiębiorców prawa do ulgi, o której mowa w art. 4 ust. 2 unijnej dyrektywy 92/83 oraz w par. 12 rozporządzenia ministra finansów z 28 czerwca 2021 r. (Dz.U. poz. 1178). Przepisy te pozwalają niewielkim browarom, które wyprodukują nie więcej niż 200 tys. hektolitrów piwa rocznie, płacić o połowę niższy podatek akcyzowy (podstawowa stawka podatku od piwa wynosi 12,04 zł od hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu).
Chcąc skorzystać z preferencji, browary muszą spełnić określone warunki, m.in. być prawnie i ekonomicznie niezależne od innych browarów i nie działać na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu.
Wiceszef KAS przyznał, że jest to sprawdzane, ale – jak zapewnił – takie kontrole są rzadkością. Według stanu na 31 grudnia 2020 r. KAS przeprowadziła 14 kontroli wobec 11 małych browarów, a więc u niespełna 5 proc. wszystkich tego typu podmiotów działających na rynku. Zakończono siedem kontroli celno-skarbowych, w których stwierdzono brak prawa do opłacania o połowę niższej akcyzy. Powodem nie było przekroczenie limitu rocznej produkcji piwa, tylko działanie na podstawie cudzej licencji – poinformował Mariusz Gojny.
Przypomniał, że na szczeblu unijnym trwają prace nad wytycznymi, które wyjaśnią, w jaki sposób należy interpretować warunki niezależności prawnej i ekonomicznej browaru od innego przedsiębiorcy. Nie jest jednak jeszcze znana data publikacji takich wytycznych.
Odpowiedź z 2 lutego 2022 r. wiceszefa KAS Mariusza Gojnego na interpelację poselską nr 30593