Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej nie mogą na razie złożyć PIT-36 przez system e-Deklaracje, jeżeli chcą się rozliczyć z małżonkiem prowadzącym własną firmę.

System nie pozwala bowiem dodać dwóch załączników PIT/B, czyli informacji o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym. A jest to konieczne w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków prowadzących działalność gospodarczą.

Zwrócił na to uwagę jeden z naszych czytelników. Wskazał, że można dodać tylko jeden PIT/B – właściwy dla podatnika, a nie dla małżonka.

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wie o błędzie i pracuje nad jego rozwiązaniem. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

To kolejny w tym roku powód do narzekania – mówią przedsiębiorcy niezadowoleni z funkcjonowania ministerialnego systemu e-Deklaracje. Przede wszystkim nie przypadł im do gustu nowy sposób wypełniania zeznań. Nie mogą już bowiem wypełnić interaktywnego formularza. Zeznanie roczne wypełnia się, odpowiadając na pytania.

Pierwotnie problemem był też brak możliwości pobrania PDF-a wysłanego zeznania (wraz z numerem referencyjnym wysyłki – tym samym, który jest na urzędowym potwierdzeniu odbioru). Ostatecznie resort udostępnił te dokumenty na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym, o czym pisaliśmy w artykule „Można już pobrać złożony PIT z numerem referencyjnym” (DGP nr 48/2023).

Cierpliwością muszą wykazać się przedsiębiorcy w spadku. Mimo że zeznania za 2022 r. można składać już od 15 lutego br., to nadal nie ma możliwości złożenia PIT-36S za pomocą ministerialnego systemu. Na stronie MF dostępny jest tylko wzór formularza, który można wydrukować. „Trwają prace nad najnowszą wersją deklaracji elektronicznej. O terminie udostępnienia poinformujemy wkrótce. Za niedogodności przepraszamy” – informuje resort.

Czytelnicy zgłaszają też błędy w wyliczeniach przy wypełnianiu PIT-28 (zeznania podatników stosujących ryczałt do przychodów ewidencjonowanych). Jeden z czytelników wskazuje, że ministerialny system automatycznie odlicza składki społeczne od przychodów z prywatnego najmu, co jest niezgodne z prawem.

Poprosiliśmy resort finansów, by odniósł się do tego problemu. O odpowiedzi poinformujemy czytelników. ©℗

Rozlicz swój PIT już dziś