Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności, nie rozpoczyna działalności gospodarczej, tylko ją kontynuuje. Nie przysługuje jej zatem preferencyjna, 10-proc. stawka ryczałtu od dochodów spółek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Podobnie orzekły w październiku 2023 r. WSA w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 825/23, nieprawomocny) i w Poznaniu (I SA/Po 469/23, prawomocny).

Przypomnijmy, że 10-proc. stawka estońskiego CIT jest przewidziana tylko dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających prowadzenie działalności (art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Pozostali płacą 20-proc. ryczałt.

To kontynuacja

Wyrok zapadł w sprawie mężczyzny, który zamierza przekształcić dotychczasową jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Spółka wybrałaby ryczałt od dochodów spółek.

Mężczyzna był przekonany, że będzie ona mogła skorzystać z 10-proc. stawki, bo – jak twierdził – będzie podatnikiem rozpoczynającym działalność.

Był też przekonany, że w odniesieniu do wykorzystywanych w działalności gospodarczej składników majątku nie powstanie dochód z przekształcenia. O takim dochodzie można mówić tylko wtedy, gdy w wyniku przekształcenia wartość składnika majątku ujętego w księgach jednostki miałaby wyższą wartość bilansową od zdefiniowanej przez ustawodawcę wartości podatkowej – przekonywał.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację tylko częściowo. W interpretacji z 21 lutego 2024 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.568.2023.1.AJ) potwierdził, że dochód z przekształcenia nie powstaje, jeżeli nie ma nadwyżki wartości składników majątku ustalonych dla wyniku finansowego netto (zgodnie z przepisami o rachunkowości) ponad ich wartość podatkową (art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT).

Nie zgodził się natomiast z podatnikiem co do stawki 10 proc. Stwierdził, że spółka powstała z przekształcenia nie rozpoczyna prowadzenia działalności gospodarczej. Kontynuuje działalność przedsiębiorcy sprzed przekształcenia. W wyniku przekształcenia zmienia się tylko forma organizacyjno-prawna.

Tego samego zdania był WSA w Gdańsku. – Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. to kontynuowanie działalności i nie da się obronić argumentu, że jest to rozpoczęcie prowadzenia działalności – wyjaśniła sędzia Alicja Stępień.

Wyrok jest nieprawomocny.

To nie to samo

We wspomnianym już prawomocnym wyroku z 26 października 2023 r. (I SA/Po 469/23) poznański WSA podkreślił, że podatników utworzonych w wyniku przekształcenia ustawodawca traktuje jak „rozpoczynających działalność”, nie jak „rozpoczynających prowadzenie działalności”, a tylko tym ostatnim (oraz małym podatnikom) pozwala na stosowanie 10-proc. stawki ryczałtu.

Te dwa pojęcia – zdaniem poznańskiego sądu – nie są synonimami, dlatego racjonalny ustawodawca traktuje je odmiennie. Na gruncie CIT za podatników „rozpoczynających działalność” uważa również podatników utworzonych w wyniku przekształceń. Natomiast nie traktuje ich jak podatników „rozpoczynających prowadzenie działalności”, bo podmioty przekształcone kontynuują prowadzoną dotychczas działalność. ©℗

Autor jest doradcą podatkowym

orzecznictwo