Alkohol, który powstanie przez odparowanie wina w celu wytworzenia kremu dla klientów z branży cukierniczej, podlega akcyzie – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Pytanie zadała spółka zajmująca się produkcją nadzienia owocowego i kremów dla przemysłu cukierniczego. Niektórzy z jej klientów zgłosili zapotrzebowanie na dostarczenie im produktu na bazie alkoholu. Spółka planowała przygotować takie wyroby. Wymagałoby to zakupu czerwonego wina o zawartości alkoholu do 13 proc. z zapłaconą wcześniej akcyzą. Spółka uzyskałaby esencję winną przez odparowanie alkoholu w temperaturze 75 st. C. Powstała przy tej okazji para alkoholu byłaby odprowadzana przewodem rurowym, schładzana i zbierana do zbiorniczka. Esencja zaś byłaby dodawana do przygotowanego w innym urządzeniu nadzienia wiśniowego. Gotowy produkt służyłby do nadziewania pralin i rogalików oraz przekładania tortów.
We wniosku o interpretację spółka stała na stanowisku, że produkt, który wytworzy, nie będzie podlegał opodatkowaniu akcyzą. Nie będzie też miała w związku z tym innych obowiązków podatkowych.
Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Przyznał, że o ile gotowy wyrób, czyli krem czekoladowy lub nadzienie wiśniowe, nie podlegają daninie, nie oznacza to, że spółka w ogóle nie zapłaci podatku. Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że sama spółka przyznała we wniosku o interpretację, że w drodze odparowania wina powstałby jako produkt uboczny alkohol o mocy objętościowej od 30 do 60 proc. Spełniona zostanie więc definicja produkcji alkoholu etylowego w rozumieniu art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.). Spółka nie spełni też warunków, które uprawniałyby ją do skorzystania ze zwolnienia od daniny, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy o podatku akcyzowym, a więc będzie musiała zapłacić podatek – podsumował dyrektor KIS. Przypomniał, że stawka akcyzy dla alkoholu etylowego wynosi 6275 zł od hektolitra 100 proc. alkoholu w gotowym wyrobie. ©℗
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.40.2021.2.PJ)