Pośredniczące podmioty tytoniowe będą mogły składać niższe ryczałtowe zabezpieczenia, niż wynikało to z pierwotnej wersji projektu nowelizacji.
Pośredniczące podmioty tytoniowe będą mogły składać niższe ryczałtowe zabezpieczenia, niż wynikało to z pierwotnej wersji projektu nowelizacji.
Ministerstwo Finansów uwzględniło część postulatów branży i złagodziło niektóre z proponowanych zmian. Pierwotnie projekt zakładał wprowadzenie zabezpieczenia ryczałtowego wyłącznie obliczanego w stosunku do zabezpieczenia tzw. generalnego. Teraz dodano możliwość wyliczania go w oparciu o ilość faktycznie nabywanego suszu tytoniowego.
– Mimo że dolny próg zabezpieczenia pozostał na tym samym poziomie (2 mln zł), to sam sposób jego wyliczania będzie bardziej odpowiadał zakresowi działalności prowadzonej przez danego przetwórcę – wyjaśnia Krzysztof Rutkowski, partner w KDCP Kancelaria Doradztwa Celnego i Podatkowego. Tłumaczy, że dzięki zmienionym zasadom szacunkowa kwota takiego zabezpieczenia powinna być o ponad połowę niższa niż proponowane wcześniej zabezpieczenie, które mogło dochodzić do wysokości 30 mln zł.
Resort wprowadził również możliwość bezpośredniego uzyskania statusu pośredniczących podmiotów tytoniowych (PPT) przez przedsiębiorców zagranicznych posiadających w kraju jedynie swoje oddziały. Według dotychczasowych propozycji takie podmioty musiałyby działać za pośrednictwem krajowych przedsiębiorców o statusie PPT.
– Minister istotnie złagodził też planowany obowiązek prowadzenia szczegółowych ewidencji wyrobów nieakcyzowych przez podmioty prowadzące składy podatkowe (np. ewidencji kapsli w browarach). Wystarczająca w tym zakresie ma być zwykła ewidencja księgowa – tłumaczy Krzysztof Rutkowski. Dodaje, że wymóg szczegółowego ewidencjonowania praktycznie wszystkiego, co miało się znajdować w składach podatkowych, mógłby sparaliżować działalność firm.
Kolejna zmiana dotyczy ustalania limitu obrotów decydującego o możliwości prowadzenia składów magazynowych. W początkowej wersji proponowano, aby limity te były liczone na podstawie wartości rynkowej wyrobów akcyzowych przechowywanych w składzie, co w praktyce mogło powodować trudności. Obecnie takim kryterium ma być kwota akcyzy należna od tych wyrobów. – Będzie to po prostu łatwiejsze do policzenia – mówi ekspert.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji ustawy akcyzowej przekazany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama