Nowym systemem nie będą objęte stawki podatku od osób prawnych. Nadal będą je ustalać poszczególne państwa.
Jednym z głównych celów projektu jest, aby międzynarodowe koncerny nie wykorzystywały luk podatkowych w celu unikania fiskusa. Projekt ma za to wspierać innowacje poprzez zachęty podatkowe na rzecz badań i rozwoju technologicznego.
Podobna idea powstała już w 2011 r. Wtedy jednak spotkała się z silnym sprzeciwem części krajów członkowskich, w tym Polski, Szwecji i Irlandii. Bruksela nigdy jednak nie porzuciła w pełni tego pomysłu.
Dzięki wspólnej skonsolidowanej podstawie opodatkowania (CCCTB – skrót od angielskiej nazwy) firmy będą stosować takie same zasady przy obliczaniu podstawy opodatkowania w całej UE. Ujednolicone mają być więc reguły dotyczące np. uznawania wydatków za koszt podatkowy i rozliczania strat ponoszonych w innych krajach unijnych.
Niezależnie od tego zaproponowano dwa dodatkowe projekty, których celem jest usprawnienie obecnego systemu rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zaostrzenie przepisów w zakresie przeciwdziałania nadużyciom.
Bruksela liczy, że wszystkie te projekty przyczynią się do stworzenia prostego i sprzyjającego przedsiębiorczości otoczenia podatkowego. Bierze jednak pod uwagę, że część państw członkowskich sprzeciwi się jednolitej podstawie CCCTB. Dlatego projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Najpierw osiągnięte ma być porozumienie w kwestii ustalenia wspólnej podstawy opodatkowania. Dopiero potem Bruksela opracuje reguły dotyczące jej konsolidacji.
Dzięki niej unijne firmy będą mogły korzystać z jednego zbioru przepisów i współpracować z administracją podatkową swojego kraju, a jednocześnie złożyć jedną deklarację podatkową dotyczącą całej działalności prowadzonej w UE.
Komisja Europejska widzi też dodatkowe korzyści. O 8 proc. powinien skrócić się czas przeznaczany na czynności konieczne do tego, aby dostosować się do przepisów podatkowych. Nawet o 67 proc. krótszy będzie czas niezbędny do utworzenia spółki zależnej. Wszystko to ma ułatwić przedsiębiorstwom, w tym najmniejszym firmom, rozwój działalności za granicą.