Osoby zajmujące się sprzedażą m.in. papierosów, alkoholu, samochodów będą musiały pamiętać o konieczności rozliczania akcyzy. Od 2 stycznia 2012 r. podatek ten płaci się także od węgla i koksu.

Czy zużyta energia jest opodatkowana

Spółka posiada koncesje: na wytwarzanie oraz na obrót energią elektryczną. Zasadnicza większość działań gospodarczych podatnika związana jest jednak z obrotem energią elektryczną. Czy rozliczenie podatku akcyzowego z tytułu zużycia energii elektrycznej przez podmiot mający koncesję na jej wytwarzanie, który nabył zużytą energię, oznacza, że spółka nie musi rozliczać podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży tej energii?

Czy firma odzyska akcyzę od aut

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie hurtowej oraz detalicznej sprzedaży samochodów osobowych. W ramach działalności nabywa prawo do rozporządzania samochodami osobowymi jak właściciel, w odniesieniu do których dokonano czasowej rejestracji, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym na terytorium kraju. Następnie samochody te są przedmiotem dostaw, z tytułu których podatnik chce ubiegać się o zwrot akcyzy zapłaconej w Polsce. Czy ma do tego prawo?

Czy rozlicza się produkcję nalewek

Od czerwca podatnik planuje założenie działalności gospodarczej polegającej na wyrobie tradycyjnych nalewek na owocach. Nalewki będą produkowane z owoców oraz z alkoholu etylowego zakupionego z zapłaconą akcyzą. Rzeczywista objętościowa moc alkoholu wyprodukowanych przez podatnika nalewek wynosić będzie 38 – 45 proc. Czy gotowy wyrób podlega opodatkowaniu akcyzą?

Czy trzeba zwracać wartość banderoli

Przedsiębiorca prowadzi skład podatkowy w zakresie wyrobów tytoniowych. Posiada tytoń, znajdujący się w procedurze zawieszonej akcyzy, na który zostały naniesione banderole z 2009 r. Banderole te straciły ważność 28 lutego 2010 r., wskutek czego nie mogą być wyprowadzone ze składu. Podatnik chce zniszczyć te wyroby. Czy musi zwrócić wartość banderol nałożonych na te wyroby, o którą zostały obniżone wpłaty dzienne zaliczki na podatek akcyzowy?

Czy od gęstwy drożdżowej jest akcyza

Podatnik zajmuje się m.in. produkcją piwa w zakładzie browarniczym (w składzie podatkowym). W trakcie procesu produkcyjnego dochodzi do powstania gęstwy drożdżowej. Gęstwa zawiera ok. 6 – 9 proc. alkoholu etylowego. Czy od gęstwy podatnik zapłaci akcyzę?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Od czego i w jaki sposób trzeba zapłacić podatek akcyzowy. W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.