Podatnicy mogą już opłacać roczny PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności Blik – poinformowało Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie.

Z tej opcji może skorzystać co najmniej 1,2 mln osób, które muszą dopłacić podatek m.in. ze względu na rolowanie zaliczek w pierwszej połowie 2022 r. O tym, którzy podatnicy będą musieli dopłacić PIT, a którzy dostaną zwrot podatku, pisaliśmy w artykule o podobnym tytule (DGP nr 31/2023). Możliwość zapłaty Blikiem dotyczy zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności, jak i przedsiębiorców rozliczających PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39).
Inaczej jest z samą usługą Twój e-PIT. Ta nie dotyczy osób prowadzących biznes, ale pozostałych podatników PIT. Dostępna jest m.in. po zalogowaniu do konta w e-Urzędzie Skarbowym (na stronie www.podatki.gov.pl) przy wykorzystaniu np. profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT można się zalogować, podając dane autoryzacyjne.
Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować (np. skorzystać z ulg) lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli nie złożą samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Uwaga, zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
Z systemu Blik na razie można skorzystać tylko przy rozliczeniu PIT. Płatność ta jednak kosztuje 12 gr. W pozostałych przypadkach, np. mandatów, na razie nie jest to możliwe. W przyszłości ma to się zmienić, na razie jednak zapłata jest możliwa tylko po przelogowaniu się do banku. Płatność przelewem elektronicznym przez Paybynet (za pośrednictwem dziewięciu banków i banków spółdzielczych ) kosztuje natomiast 55 gr. W ten sposób można też zapłacić PIT. ©℗