Na koncie podatników w e-Urzędzie Skarbowym dostępna jest już nowa usługa, dzięki której podatnicy mogą przeglądać różne deklaracje złożone elektronicznie, pobierać je i drukować w formacie PDF – poinformowało Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie.

Resort dodał, że na wydruku będzie widoczny numer referencyjny dokumentu wysłanego elektronicznie.
To rozwiązuje problem, który sygnalizowaliśmy w tym tygodniu w artykule „Przedsiębiorcy mają problemy z rocznym PIT” (DGP nr 45/2023). Wskazywaliśmy wówczas, że osoby, które składają PIT-28, PIT-36 i PIT-36L za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, nie mogą uzyskać PDF złożonego formularza wraz z numerem referencyjnym wysyłki.
W tym roku w systemie e-Deklaracje zaszły bowiem spore zmiany. Nie ma już interaktywnych formularzy. Na stronie e-Deklaracje nie można już rozliczyć PIT-37 i PIT-38 (są one tylko w usłudze Twój e-PIT), a przedsiębiorcy mogą się tam rozliczyć, tylko odpowiadając na zestaw pytań. Nowa formuła uniemożliwia pozyskanie przedsiębiorcy pliku PDF złożonej deklaracji z numerem wysyłki. Czytelnicy skarżyli się, że nie wiedzą, jakie rozliczenie ostatecznie wysłali, i nie mają dokumentu potrzebnego np. do pozyskania kredytu w banku.
MF rozwiązało już sygnalizowany przez nas problem. Teraz potrzebny dokument jest już dostępny na koncie podatnika w e-US skarbowym na stronie www. podatki.gov.pl. Można się do niego zalogować za pomocą np. profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel.
Z komunikatu resortu wynika, że podatnicy mogą zobaczyć na swoich kontach w e-US deklaracje, które złożyli za 2019 r. i kolejne lata podatkowe. Zostały im udostępnione nie tylko wspomniane już deklaracje PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, lecz także PIT-16A, PIT-19A, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A wraz z załącznikami.
Resort podał też, że w e-US zostały udostępnione nie tylko deklaracje przesłane elektronicznie, lecz także te złożone w formie papierowej, które zostały wprowadzone do systemu. Ministerstwo poinformowało, że wkrótce podatnicy będą mieli dostęp do kolejnych deklaracji PIT (złożonych przez płatników) i VAT. ©℗

Rozlicz swój PIT już dziś