Wróbel: Zlikwidujmy ją całkowicie

autor: Jan Wróbel27.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 27.03.2015, 16:20
PIT

PITźródło: ShutterStock

Już wydawało się, że dyskusja o kwocie wolnej od podatku ucichła. Jak pamiętamy, wywołało ją odrzucenie pomysłu jej podwyższenia przez PO-PSL. Jednak trwa kampania wyborcza, a jednocześnie, przypadkowo, Raport PwC wziął pod lupę systemy podatkowe Europy – i słusznie stwierdza, że mamy wyjątkowo mizerną kwotę wolną od podatku dochodowego na tle innych państw Starego Świata. I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie) - uważa Jan Wróbel, dziennikarz i publicysta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • qwerty(2015-03-29 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek PIT należy znieść lub utrzymywać nadal jako POGŁÓWNY. Ubytki w kasie państwa zastąpić wzrostem VAT. Jeśli zarabiasz - kupujesz towary i płacisz w nich VAT i oszczędzasz nadwyżkę pieniądza - też przecież dla zakupów w przyszłości. Nie ma PIT - nie ma problemu kwoty wolnej.

    Odpowiedz
  • ttttt(2015-03-27 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamcie dalej. Pewnie i tak większość głupich Polaków uzna to za prawdę objawioną

    Odpowiedz
  • kawka(2015-03-31 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    Mówili że sroki zjadły wróble, a tu niespodzianka, jeden się uchował i do tego bezczelny!

    Odpowiedz
  • Mariusz(2015-03-31 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czegoś tu nie rozumiem. Przy obecnej kwocie wolnej (3 tys) podatnik oszczędza 20 zł miesięcznie. Jeśli kwota wolna wzrośnie do 6 tys, to budżet straci 14 mld zł. To ile osób płaci podatek dochodowy w Polsce? Bo mi wychodzi prawie 60 mln...

    Odpowiedz
  • ccc(2015-03-28 00:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ chamowaty bezczel i jeszcze kpiny sobie z ludzi robi. Napluć ci w papę to powiesz że deszcz pada

    Odpowiedz
  • spaider(2015-03-31 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną od podatku o przysługującą waloryzację, z tym że tak wyliczona kwota wolna od podatku przysługiwała by w całości tylko tym których dochody są niższe od przeciętnego wynagrodzenia, natomiast kazdemu któremu przekraczają ten pułap powinna ulegać obniżeniu o 10% za każdy przyrost o 500zł

    Odpowiedz
  • matka Polka(2015-03-31 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    najbiedniejszy podatnik utrzymuje państwo , a tłuściochy obrosnięte w kasę żerują na nich. Nic się nie zmienilo od czasów Robin Hooda i Janosika.

    Proponuję podwyższyć kwotę wolną co najmniej do 10.000,-PLN i przede wszystkim opodatkować dochody powyżej 60,000,3-100.000,- ---35%, powyżej 100.000,- 40% podatku i to byłoby cokolwiek sprawiedliwe!

    Odpowiedz
  • beta(2015-03-31 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku wynosi w Polsce 3091 zł. na osobę.
    W Kambodży najbiedniejszym państwie Azji kwota ta jest prawie trzykrotnie wyższa w przeliczeniu na złotówki wynosi 8640.
    W Europie kwoty wolne oscylują (po przeliczeniu) w granicach 20-30 tysięcy złotych (np. Włochy, Grecja, Niemcy, Dania), ale jest też grupa krajów gdzie kwota wolna przekracza 40-50 tysięcy złotych (Wielka Brytania, Austria, Cypr, Finlandia). Systemy podatkowe tych krajów posiadają liczne ulgi podatkowe, których w Polsce jest coraz mniej.
    Nie ma W Europie i chyba w świecie tak złodziejskiego państwa jak Polska. Żaden obywatel Europy nie jest tak niemiłosiernie okradany przez rząd jak polak..
    Polak, którego dochody nie pozwalają nawet na biologiczne przetrwanie, i tak ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Tak źle nie jest w żadnym innym cywilizowanym kraju na świecie.
    Statystyki bilansu płatniczego są zatrważające. W latach 2005-2014 Polska była najobficiej drenowanym z kapitału państwem Europy!
    Zagraniczne koncerny transferują gigantyczne zyski osiągane w naszym kraju do swoich central we Frankfurcie, Londynie czy Paryżu.
    Dzięki temu w ciągu ostatnich 10 lat z Polski wyprowadzono równowartość około 540 mld zł! Banana Republic of Poland…

    Oto chodziło: rządzącym Polska od lat 25 - nie Polska Rzeczpospolita Ludowa a Polska Rzeczpospolita Bananowa ma być ! I tak się stało. Wieczna hańba i potępienie rzeczonym zdrajcom a i szubienica by się im zdała ! Na to sobie sumiennie zasłużyli bez reszty i końca.

    Odpowiedz
  • zzzxxccc(2015-03-29 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    No tak podatniku żądasz wyższej kwoty od podatku to uważaj ,możemy zabrać całkowicie,podatniku więcej pokory ,żądasz więcej ,możesz stracić ją całkowicie ,nie wiem z kąd wzięła się ta zasada przecież jeśli zabieramy to takie niewielkie sumy to nic nie znaczy,w myśl zasady gdyby były to sumy tysięczne to dopiero można zaliczyć do strat.Biedak się nie liczy!W tym emeryci i renciści.

    Odpowiedz
  • blodbad(2015-03-27 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem, kwota wolna od podatku dochodowego to temat zastępczy. Raz, że oszczędności niewielkie, dwa, ze ta cała dyskusja obejmuje tylko jeden podatek, a nie ocenia całkowitej wysokości podatków w Polsce w porównaniu z innymi krajami.

    Odpowiedz
  • alex(2015-03-27 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury i co za klamstwa?! Dlaczego dziennikarz nie ponosi odpowiedzialnosci za pisanie glupot?! Nikt glupi nie jest, kwota wolna od podatku 3091zl iec od tego nie zaplacimy 18% wychodzi 556zl rocznie czyli 46zl miesiecznie. Jak mozecie pisac takie klamstwa???

    Odpowiedz
  • cAm(2015-03-27 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie ma powodu, aby stygmatyzować rodziny o najniższych dochodach, mówiąc: „Niestety, jesteście tak biedni, że nie płaćcie na państwo”

    A VAT, akcyza i ZUS to co? to już musi płacić każdy.
    Sorry, ale tak to właśnie powinno działać, to jest pomoc innym! Najpierw zarób na siebie i rodzinę a potem płać na państwo.

    Odpowiedz
  • Mariusz(2015-03-27 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł chyba pisany na zamówienie - ciekawe co jeszcze odkryjecie.

    Odpowiedz
  • chlebek z masełkiem(2015-03-29 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybanie w sprawie poważnego problemu i te wszystkie cytowane głosów Jasiów i Kaś co im się wydaje że c"uś wiedzom", przynosi tylko szkody a żadnego pozytku. To nie jest sprawa do publicznej dysputy.

    Odpowiedz
  • Janek(2015-03-27 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jesteście badą zakłamanych debili! Nie polecam!

    Odpowiedz
  • piotr(2015-03-28 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    Redaktorze Wróbel w skrajnym wypadku można sobie wyobrazić , że obywatel RP zostanie niewolnikiem i wszystkie dochody odda Państwu Polskiemu . Ku Chwale Ojczyzny !

    Odpowiedz
  • bre(2015-03-30 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    ja pier..dziele...moze jest rano i nie do konca zwoiki dobrze działają...ale czy konkluzją autora jest to, że odebranie najbiedniejszym mozliwosci placenia podatkow byloby dla nich krzywdzace???

    Odpowiedz
  • Saf(2015-03-27 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    "daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi"
    No daje zerowe, bo wynosi śmiesznie mało i nie 20 zł, tylko prawie 50, ktoś tu niech się nauczy liczyć.

    Niech rząd skończy rozdawnictwo moich pieniędzy i przestanie karać mnie podatkami za moją ciężką pracę.

    Odpowiedz
  • Bert(2015-03-29 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Argumentacja nie dość, że pokrętna, to na dokładkę debilna - czego nawet nie warto udowadniać, bo to widać gołym okiem.
    Szczurek to policzył, no i wyszło mu , że nawet niewielkie ulżenie biednym zdestabilizuje budżet. A dlaczego- ano dlatego, że tylko biedni w tym PO bajzlu łożą na państwo.

    Odpowiedz
  • demaskatorFAŁSZU(2015-03-27 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprawda!

    cyt: "I znów słyszymy, że kwota wolna w wysokości 3091 zł to opodatkowanie dochodów poniżej minimum egzystencji, co jest nie tylko niemoralne i skandaliczne, ale daje niemal zerowe oszczędności podatnikowi (ok. 20 zł miesięcznie)."

    Dlaczego nieprawda?
    W Polsce kwota wolna od podatku w wysokości 3 091 zł wynika z tzw. kwoty zmniejszającej podatek, która wynosi 556 zł. Jest to rabat (ang. tax credit) odejmowany od kwoty podatku do zapłacenia. Przy stawce podatku 18%, kwota zmniejszająca podatek sprawia, że nie zapłacimy podatku dochodowego od dochodu poniżej ok. 3 091 zł (556/0,18)

    Dzięki temu rabatowi, podatnik płaci 556 zł rocznie mniej, co daje dokładnie 46,33 zł/ mc oszczędności, a nie 20 zł jak powielane jest w mediach.

    Na przykład, podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek 7-krotnie, z 556 zł do 3 892 zł, sprawi, że kwota dochodu wolnego od podatku będzie wynosić 21 622 zł (3892/0,18 = 21622). To 324 zł miesięcznie więcej w kieszeni podatnika (zamiast 46 zł więcej), oczywiście pod warunkiem, że podatnik wypracuje dochód po odliczeniu składek ZUS odpowiednio wysoki, aby skorzystać z całego rabatu.

    Odpowiedz