Wynajmujesz mieszkanie na doby? Nie licz na 8,5-procentową stawkę podatku

autor: Patrycja Dudek22.06.2014, 06:00
Stosowanie 8,5-procentowej stawki podatkowej w przypadku udostępniania lokalu mieszkalnego na krótki okres jest błędem.

Stosowanie 8,5-procentowej stawki podatkowej w przypadku udostępniania lokalu mieszkalnego na krótki okres jest błędem.źródło: ShutterStock

Stosowanie 8,5-procentowej stawki podatkowej w przypadku udostępniania lokalu mieszkalnego na krótki okres jest błędem. Z praktyki organów podatkowych i orzeczeń sądów wynika bowiem, że jest to pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana 17-procentowym ryczałtem od przychodów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • NATALIA(2020-09-03 10:24) Zgłoś naruszenie 00

  u nas jak zwykle złodziej ma racje!

  Odpowiedz
 • Piotr T.(2017-05-31 14:07) Zgłoś naruszenie 30

  www. Coś podobnego. Udostępnianie przez podatnika mieszkania na krótkie pobyty w sezonie letnim oraz wynajmowanie tego mieszkania poza sezonem nie może być klasyfikowane do najmu o charakterze prywatnym. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2017 r. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 stycznia 2017 r., sygn. 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK ) Tak bzdurnej i pokracznej interpretacji to tylko może dokonać osoba całkowicie pozbawiona myślenia logicznego. Jak bym był przełożonym tego dyrektora to od razu zwolniłbym go z pracy. Ale w przypadku Urzędów Skarbowych właśnie takich ludzi trzeba tam zatrudniać bo są przykładowymi marionetkami i bezdusznymi robotami do ściągania podatków. Wezmę tylko jeden cytat z tej interpretacji czyli „zdaniem fiskusa, prowadzony najem będzie miał zarobkowy charakter, czyli nastawiony na osiągnięcie zysku (dochodu) w postaci czynszu”. Czy ktoś kto wynajmuje swoje jedyne mieszkanie na ryczałcie 8,5% robi to tylko po to aby zwróciły mu się koszty jego utrzymania? Przecież to absurd do 3 potęgi. 99% Wynajmujących w Polsce osiąga oprócz zwrotu kosztów również zysk w postaci tzw. czynszu najmu. Ponadto jeżeli wspomniany w artykule Wynajmujący chce wynająć swoje mieszkanie na okresy krótko terminowe np. doba ale tylko przez okres 2 miesięcy w roku i to tylko w okresie letnim w którym wiadomo, że większość najemców np. studenci zwalniają swe lokum na okres do października i wracają w swoje stałe miejsca zamieszkania, to ma do tego prawo ponieważ nie będzie on na okres 2 miesięcy zakładał firmy i kłopotał się z całą związaną z tym biurokracją. To jest absurd ale już do 5 potęgi. Charakter ciągły o którym mowa w tej interpretacji występuje wtedy gdy taka działalność jest prowadzona więcej niż 6 miesięcy w roku podatkowym. Jest to pośrednio zgodne z prawem unijnym które np. przedsiębiorca czy obywatel płaci podatki w tym kraju w którym przebywa dłużej niż 6 miesięcy i to jest logiczne i rozumne.

  Odpowiedz
 • Bogdan(2017-04-03 15:20) Zgłoś naruszenie 00

  Wynajem krótkoterminowy nadal przysparza sporo problemów i rodzi wątpliwości. Ale już po dyskusji na forum stowarzyszenia Mieszkanicznik mi osobiście wiele się wyjaśniło.

  Odpowiedz
 • Magnus555(2017-03-10 15:48) Zgłoś naruszenie 50

  Jak zawsze w Polsce nie jeden "ciaptak prawniczo-podatkowy" tworzy tak prawo aby ono było nie zrozumiałe i tak zawiłe i nie logiczne, że aż "głowa boli". A wystarczyło by żeby wprowadzić np. limit posiadanych pokoi dla których obowiązuje ryczałt np. 1-4 > 8,5%; 5-8 > 12% itd. dla danego właściciela. Wiadomo, że poważne hotele nie posiadają 5 czy 10 pokoi lecz 200-240 i to wtedy można nazwać to działalnością hotelarską np. hotel Regent Warsaw ma ich około 250. Ale w Polsce wszystko należy utrudnić i zagmatwać aby przeciętny urzędas miał wysokopłatną pracę.

  Odpowiedz
 • obywatel(2014-06-22 14:36) Zgłoś naruszenie 50

  Przy takiej interpretacji prawa to każdy wynajem jest działalnością gospodarczą, to poco wymieniony jest jako samodzielne źródło przychodu w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ? Przepisy o ryczałcie były po to aby ujawnić źródło przychodów , a tera urzędnicy zdecydują ,że nie 8,5% podatku a 18% lub 32 % z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zaufanie do państwa?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • obserwator(2014-06-22 13:44) Zgłoś naruszenie 70

  Co za babol prawny. Stawka istnieje, ale spróbuj z niej skorzystać. Przecież to jest bezprawie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane