Przepisy, które pozwolą fiskusowi śledzić transporty z paliwem i innymi towarami wrażliwymi zostały znów opóźnione. MF zakłada, że wejdą w życie od marca tego roku.

Chodzi o projekt ustawy o monitorowania drogowego przewozu towarów, którego założenia opisywaliśmy w materiale „Pakiet przewozowy na drogach” w DGP 219/2016. Jego celem jest celem jest uderzenie w oszustów unikających płacenia VAT i akcyzy. W tym celu utworzony zostanie elektroniczny rejestr, do którego będą spływać dane o przewożonych przez Polskę towarach (podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. na Węgrzech).

Pakiet przewozowy nałoży nowe obowiązki zarówno na firmy transportowe jak i kierowców. Te pierwsze przed wysyłką towaru będą dokonywać zgłoszenia do e-rejestru, aby uzyskać odpowiedni (ważny 10 dni) numer referencyjny. Potem powinny przekazać go kierowcom. Każdy z pojazdów przewożących towary wrażliwe będzie musiał być też wyposażony w lokalizator GSM-GPRS (przepisy w tym zakresie wejdą w życie później, bo w lipcu przyszłego roku). Takie urządzenia będą dostępne zarówno w punktach dystrybucyjnych, jak w internecie. Będzie je można nie tylko kupić, lecz także wypożyczyć.