WIESŁAWA DRÓŻDŻ o osobistym stawiennictwie podatnika - W jakich przypadkach podatnik zostanie wezwany do osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym?

Podatnicy są wzywani do urzędu skarbowego np. w przypadku braku podpisu na zeznaniu PIT. Nie można go uzupełnić przez telefon, podobnie jak przedstawić dokumentów uprawniających do ulg. Najczęściej wizyty podatników kończą się na poprawieniu błędów. Czasem będzie trzeba złożyć wyjaśnienia, np. w sprawie przyczyn niezłożenia deklaracji.

Również w ramach pomocy prawnej między organami podatkowymi urząd skarbowy może wezwać podatnika, jeżeli postępowanie podatkowe prowadzone jest przez organ podatkowy, którego siedziba nie znajduje się na obszarze województwa, w którym zamieszkujemy lub przebywamy.
Czy podatnik zostanie powiadomiony, że musi obowiązkowo stawić się w urzędzie?
Urząd skarbowy powinien wezwać do stawienia się podatnika pisemnie. Jednak coraz częściej stosowane są szybsze i tańsze rozwiązania. Gdy osoba wypełniająca swoje zeznanie roczne podała numer telefonu bądź adres e-mail, może zostać powiadomiona w taki sposób. Wybór sposobu skontaktowania się z podatnikiem będzie zależeć od wagi i stopnia skomplikowania sprawy. Pisemne wezwanie będzie zawierało m.in. takie informacje, jak wskazanie miejsca, daty oraz określenie celu i powodu stawienia się w urzędzie. Istnieje możliwość zmiany miejsca lub terminu stawienia się podatnika. Wystarczy skontaktować się z osobą prowadzącą sprawę, wskazaną w wezwaniu, które zawiera również bezpośredni numer telefonu oraz e-mail.
Jak przygotować się do takiej wizyty?
Urząd skarbowy zobowiązany jest wskazać w wezwaniu, w jakiej sprawie, w jakim charakterze oraz w jakim celu osoba jest wzywana.
W razie wątpliwości podatnik w każdym przypadku ma możliwość kontaktu telefonicznego z urzędem w celu doprecyzowania otrzymanego wezwania lub uzyskania informacji co do dokumentów, które powinien ze sobą zabrać.
Organ podatkowy może także dokonać czynności, przyjąć wyjaśnienia lub zeznanie w miejscu pobytu podatnika, gdy nie może on się stawić z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny.
*Wiesława Dróżdż
ekspert z Ministerstwa Finansów