Rozmawiamy z AGNIESZKĄ BŁASZCZYK, konsultantem w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy - W ramach dokonanych nakładów na przedmiot umowy leasingu korzystający za każdym razem powinien przeanalizować rodzaj i charakter wykonywanych prac, który ma znaczący wpływ na sposób kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu podatnika.
Zawarcie umowy leasingu przez korzystającego nie wiąże się jedynie z ponoszeniem kosztów dotyczących opłat leasingowych na rzecz finansującego. Często zdarza się, że korzystający musi ponieść wydatki związane z przystosowaniem przedmiotu leasingu do prowadzonej działalności gospodarczej. W jaki sposób i czy w ogóle powinny być one rozliczane jako koszty uzyskania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?
– W przypadku opłat leasingowych w leasingu operacyjnym nie ma większego problemu z kwalifikacją kosztów, gdyż całość opłat leasingowych (w tym opłata wstępna i opłata wykupu) zostaje zaliczona przez korzystającego do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Natomiast w przypadku poniesienia wydatków dotyczących przystosowania przedmiotu leasingu do prowadzonej działalności gospodarczej należy sprawdzić, jakie czynności na przedmiocie leasingu zostały dokonane.
Kiedy mamy do czynienia z inwestycją w obcym środku trwałym?
– Wtedy gdy poniesione nakłady na przedmiot leasingu są związane z użytkowaniem przedmiotu i zwiększają jego wartość użytkową.
Jakie to mogą być wydatki?
– Zgodnie z interpretacją podatkową Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 18 stycznia 2007 r. (nr PD-2-415/293/06) inwestycje w obcym środku trwałym obejmują wszystkie wydatki poniesione w celu przystosowania środka trwałego, wykorzystywanego na podstawie stosownej umowy, przykładowo może to być umowa najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego, do potrzeb działalności gospodarczej użytkownika.



Jak taki wydatek rozliczyć w kosztach?
– W takiej sytuacji rozliczenie poniesionego wydatku związanego z użytkowaniem przedmiotu leasingu nie następuje poprzez bezpośrednie zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, lecz poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych od tych wydatków, o ile wartość inwestycji przekracza kwotę 3,5 tys. zł. Jeżeli wartość inwestycji w obcym środku trwałym jest niższa niż 3,5 tys. zł, wtedy wydatek taki stanowi jednorazowo koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania tej inwestycji do używania. Stawkę amortyzacyjną od inwestycji w obcym środku trwałym można ustalić indywidualnie.
Kto może dokonywać amortyzacji?
– Prawo do amortyzowania przysługuje podatnikowi, który poniósł nakłady na inwestycje w obcym środku trwałym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli leasingobiorcy. Takie stanowisko urzędu możemy znaleźć w interpretacji prawa podatkowego Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 9 maja 2005 r. (nr 1472/ROP1/423-43/35/ 05/AF).
Jak natomiast wygląda sytuacja, gdy nakłady poczynione w użytkowanym przedmiocie leasingu mają na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego użytkowanego środka trwałego?
– Tu sytuacja będzie wyglądać inaczej. Wówczas czynności te będą stanowiły remont.
Jak zatem rozumieć pojęcie remont?
– Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 marca 2009 r. (nr ILPB3/423-845/08-2/MC) istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego użytkowanego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, niezmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji oraz niezwiększające jego wartości początkowej.
Wydatki poczynione w związku z przeprowadzonym remontem środka trwałego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, czyli na bieżąco w momencie ich ponoszenia.