W Polsce potrzebny jest podatek katastralny

autor: Ewa Matyszewska25.04.2008, 03:00

Zmiany systemu opodatkowania nieruchomości w Polsce powinny opierać się na podatku katastralnym, czyli podatku, którego wysokość jest uzależniona od wartości katastralnej nieruchomości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • antyfiskalista(2008-04-25 03:39) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Pan chyba nie jest ukrytym ekspertem Platformy i swych rozważań nie podaje jako nieśmiałej próby forsowania katastru przez koalicję PO-SLD? Mało to fiskalizmu na każdym kroku? Ile obciążeń jest w paliwie codziennie lanym do baków naszych samochodów? Jeszcze podatek katastralny za mieszkanie przyjdzie płacić? Mało to ludzie płacą developperom czy spóldzielniom i samorządom w formie gruntowego? Mało tych podatków i trzeba coś nowego wymyślić? Dlaczego tylko ograniczać się do nieruchomości, skoro mienie ruchome też potrafi kosztować krocie? A wprowadzić podatek od rzeczywistej wartości pojazdów, łodzi, jachtów, awionetek, dzieł sztuki i wszystkiego innego, w czym ochydna klasa próżniaczej burżuazji zwykła lokować swój ukradziony (a jakże!) społeczeństwu szmal.

    Odpowiedz
  • cxy(2008-04-25 06:04) Zgłoś naruszenie 00

    Juz rece opadaja a sluchac sie nie da .Moja propozycja kastrowac tych co chca go wprowadzic.

    Odpowiedz
  • znik(2008-04-25 06:52) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw niech usprawnią ewidencję. Ale nie po to by wprowadzić kosztowny podatek katastralny, lecz aby ułatwić i obniżyć koszty rejestru nieruchomości. O katastrze można myśleć dopiero po wprowadzeniu systemu.
    A co nam "da" ten podatek? przede wszystkim znaczne podwyższenie kosztów dla ludzi i przedsiębiorstw, kolejne rozdmuchanie armii urzędasów, oraz .... mierne wpływy budżetu ze względu na zaskakująco (??? :) wysokie koszty.

    Odpowiedz
  • LENA(2008-04-25 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    RZĄDZĄCY ------OPAMIETAJCIE SIE...............MOZE BEDZIE JESZCZE PODATEK od ZEPSUTEGO POWIETRZA w toalecie ????????????????

    Odpowiedz
  • A może by tak jeszcze podatek od.... pierdnięcia???(2008-04-25 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Co za kraj.....

    Odpowiedz
  • THK(2008-04-25 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę,że nasz młodzież jest drapieżna.Chyba wychowalismy pokolenie sępów.

    Odpowiedz
  • Młodym potrzeba doświadczenia życiowego(2008-04-25 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Doradca jest młody, to ma dziwaczne pomysły. Każdy, kto ma doświadczenie życiowe, nie wymyśliłby takich bzdur w sytuacji, gdy w Polsce podatków zatrzęsienie!!! Nawet Cejrowski nie chce mieszkać w Polsce z tego względu. I o tym otwarcie mówi.
    Który!!! podatek nie powoduje wzrostu obciążeń osób najmniej oraz średnio zarabiających?!! Niech mi ten pan powie. No, który??? Więc po co się ośmieszać takimi poglądami?!..
    Jeszcze nigdy nie było tak, że wprowadzenie kolejnego podatku przyniosło korzyść potencjalnemu Kowalskiemu. Bo celem wprowadzania podatku jest o b c i ą ż e n i e społeczeństwa, a nie k o r z y ś ć. Jesli jest korzyść, to jedynie dla określonej , bardzo wąskiej grupy oraz dla .... budżetu państwa. Dla reszty - to jest to kolejne obciążenienie!
    Czy doradcy myślą jedynie w kategorii swoich!!! kieszeni? Czy nie widzą, że pozostałe społeczeństwo niekoniecznie zarabia tyle, co oni???
    Skandal skandalem goni... I jak tu nie uciekać z tego kraju???

    Odpowiedz
  • Ha, ha, ha.... Najpierw "pozwolili" wykupić mieszkanie za przysłowiową złotówkę, by...(2008-04-25 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    by,.... za chwilę odebrać to sobie z nawiazką. Tyle tylko, że zapłaci za to także ten, który z tej ulgi nigdy nie skorzystał!!!!!!!!!
    Także nawołują: to jest już wasza własność, więc musicie o to mocniej dbać, więcej remontować, włożyć więcej pracy społecznej w upiększaniu terenu, a my wam za to.... buch, podatek katastralny. No i oczywiście tym większy, im więcej włożyliście swoich! pieniędzy i swojej pracy w utrzymanie budynku, mieszkania...
    Sz... człowieka może trafić.
    Kiedy wreszcie będą wcześniejsze wybory?

    Odpowiedz
  • Przyjazne państwo(2008-04-25 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadźmy podatek katastralny z ulgami. Potem zlikwidujmy ulgi i wszystko będzie OK.
    A, że Polacy płacą najwyższy VAT w UE to cicho sza.

    Odpowiedz
  • A ja domagam się 80% podatku od.... dochodów powyżej 55 tys zł. rocznie!!!!!(2008-04-25 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego bogaci nie mają pomagać biednym? Jeśli mogą okradać, to i mogą pomagać!!! Dlaczego żaden decydent nei wprowadził tej sprawiedliwości w życie????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!

    Odpowiedz
  • Dick Dustardly(2008-04-25 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby chodziło tylko o zmianę systemu, to nie byłoby w tym nic złego. Ale tak naprawdę to tylko pretekst do kolejnego zwiększenia i tak dużych obciążeń fiskalnych. Dlaczego ten Miły Pan nic nie wspomniał o konkretnych stawkach tego podatku, jakie miałyby obowiązywać? Mówi, że "możliwe jest wprowadzenie tego podatku w sposób, który nie spowoduje wzrostu obciążeń osób najmniej oraz średnio zarabiających". A przecież nie tak dawno temu mówiło się, że roczna stawka ma wynosić 1, 2 a nawet i 10% wartości nieruchomości. Przy przeciętnym mieszkaniu wartym np. 300 tys. zł, to jest 30.000 zł rocznie, czyli 2.500 zł miesięcznie? Kto to wytrzyma? "Średnio zarabiający" doradca podatkowy być może tak...

    Odpowiedz
  • A dlaczego nie?(2008-04-25 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Taaaaak!!!
    Koniecznie trzeba wprowadzić podatek od łodzi, jachtów, samochodów o wartości powyżej 40 tys zł, sztucerów, wszelkich zbiorów obrazów, znaczków, etykietek, staroci..., od korzystania z burdeli, od wczasów zagranicznych , od wędkowania, od posiadania oczek wodnych na swoim terenie -a zwłaszcza od basenów, od mostków i kładek w swoim ogrodzie, od każdego drzewa na swojej posesji, od butów ze skóry, od każdej marynarki i spodni z dobrego materiału, od kiełbaski o cenie powyżej 20 zł/kg, od serów o cenie powyżej 20zł/kg, od kawioru, od rautów, od bibek, od rozpusty, itd, itd.

    Odpowiedz
  • Ryś(2008-04-25 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Panie . Andrzeju Ladziński , najpierw proponuję pana wykajstrować dopiero zobaczy pan jak to jest ciężko z następnym obciążeniem podatkowy w tym kraju przyjdzie nam żyć.

    Odpowiedz
  • MB(2008-04-25 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli już mowa jest o ulgach, to w obecnej ordynacji podatkowej jej sposób mówi o uznaniowości i nie można z niej skorzystać, w myśl polskiego powiedzenia "punkt widzenia od punktu siedzenia", przedsiębiorstwom się umarza tysiące złotych, a bezrobotnym bez prawa do żadnego zasiłku właśnie nie. Gmina Łobez nasyła komornika z tytułami wykonawczymi, myśli jak z ich pism wynika, że mam ukryte jakieś dochody w regionie strukturalnego bezrobocia o wskaźniku ponad 40%. Z tymi zapewnieniami o ulgach będzie na przykładzie moja obecna sytuacja materialna. Po drugie; mój stan techniczny budynku wymaga kapitalnego remontu i z tego tytułu choć ażby powinnam być zwolniona z podatku od nieruchomości. Przepisy sobie, a praktyka sobie. Pod takim kontem są przepisy sprecyzowane. Z kontekstu gminy wynika, że mam się wyprowadzić z domu pod most, własnie do tego dążą, aby mogli przejąć moją nieruchomość z tytułu zadłużenia podatkowego od nieruchomości, zamiast umorzliwić mi pracę, a dla znajomków mają.

    Odpowiedz
  • ja(2008-04-25 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    A diabeł tkwi w szczegółach. Teraz zrobimy powszechną taksację, a za 10 lat co? Znowu mamy ponosić koszty wycen? Czy może tak jak w Niemczech gdzie taksacja była zdaje sie w latach 60-tych i dalej podatek płaci się od tej wartości.

    Odpowiedz
  • Polka(2008-04-25 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek ktastralny w Polsce to wynarodowienie Polaków z ich własności.Polaków nie stać na zapłacenie tego podatku od nieruchomości co jest a co dopiero od wartości nieruchomości,przestańcie porównywac ciągle z zagranicą,bo jeśli już to robicie to najpierw zacznijcie od podniesienia najniższej emerytury do kwoty 1000euro i najniższej płacy do kwoty 2000euro.Dowcipnisie czy wy Polaków uwazacie za debili?Wybory zawsze mogą odbyć się wcześniej.Teraz wyborców macie w głębokim poważaniu ,bo juz siedzicie na stołkach.Amnezja to choroba wszystkich rządzących ,ale jest na nią skuteczne lekarstwo .Dobrze byłoby,żeby Ci,którzy są przy władzy pamiętali o tym.Nie damy sobie zabrać domów na ,które pracowaliśmy przez całe życie.

    Odpowiedz
  • Do rządzących(2008-04-25 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    System płac w Polsce jest dopiero przestarzały i nikogo to nie interesuje?Nie martwi to rządzących ,że większa część społeczeństwa nie ma za co żyć,albo żyje na granicy ubóstwa.Nawet Komisja Europejska wysłała raport do Polski na temat głodujących dzieci w Polsce czy to nie powinien być priorytetowy problem do rozwiązania w tym kraju przez rządzących ZAJMIJCIE SIE TYM WRESZCIE I ZROBCIE COS Z TYM PROBLEMEM ,po to wybraliśmy was do rządzenia a nie do wywoływania tematów zastepczych czas płynie ,żebyście się nie przeliczyli tak jak PIS .Brak rozwiązywania problemów Obywateli tego kraju działa na waszą niekorzyść może powinniście to wreszcie zrozumieć.

    Odpowiedz
  • wyborca(2008-04-25 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś może powiedzieć -jakie podatki jeszcze w najbliższej przyszłości chcą wprowadzić mędrcy z PRL-u? Kiedy ktoś wpadnie na pomysł i napisze po analizach jak Polacy zarabiają w stosunku do pozostałych państw ******** mnie obchodzi to jak jest w Unii z katastrem-żyję w Polsce i nasze realia różnią się pod każdym względem od pozostałych państw unijnych i nie potrzeba być fachowcem aby stwierdzić że jeszcze długo będziemy dochodzić do dobrobytu ,ale nie poprzez podnoszenie podatków.

    Odpowiedz
  • Ania(2008-04-25 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce potrzebny jest najbardziej rząd z prawdziwego zdarzenia do rozwiązywania problemów w tym kraju a nie do gadania i wyrzucania tematów zastepczych,oraz marnowania publicznych pieniędzy.Potrzebna jest w tym kraju kontrola społeczna nad wydatkami z budzetu państwa,w skład której nie wchodzili by ani politycy ani rządzący lecz ludzie o dużym zaufaniu społecznym.Tak jak jest to w Niemczech,tam rządzący muszą szanować swoich Obywateli i liczyć się z ich opinią.I nie ma mowy o działaniach wymierzonych przeciwko własnym Obywatelom.Zdanie mówiące o tym,że możliwe jest wprowadzenie podatku katastralnego bez dodatkowych obciążeń dla naszych Obywateli to fikcja.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2008-04-25 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wygladają wasze ulgi to my wszyscy już dobrze wiemy i nikt się nie da nabrać już na to.

    Odpowiedz