"Interpretacjami ponownie zajmie się NSA"

04.03.2009, 03:00

Rozmawiamy z MARCINEM PANKIEM, doradcą podatkowym, starszym prawnikiem w Kancelarii White & Case - Minister finansów składa skargi kasacyjne na te wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, które uznają obowiązywanie milczących interpretacji podatkowych. Interpretacjami podatkowymi ponownie będzie musiał zająć się Naczelny Sąd Administracyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • x(2009-03-10 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Interpretacje zwalniające z zapłaty podatku są niezgodne z Konstytucją i prawem wspólnotowym, a wprowadzenie tzw. milczących interpretacji było legislacyjnym absurdem, który wykładnia sądów doprowadziła do absurdu totalnego.
    Tak swoją drogą dobrze byłoby gdyby w Gazecie Prawnej było więcej komentarzy doradców podatkowych, którzy zdobyliby się na rzeczowy komentarz, a nie tylko na chwytliwe slogany.

    Odpowiedz
  • do q(2009-03-07 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Może i w KIPach niewiele wiedzą przy wydawaniu interpretacji tylko, że to nie oni je wydają. O ile się orientuję, to w KIPach udzielają telefonicznej informacji na temat przepisów podatkowych, coś na zasadzie "info linii". Do wydawania interpretacji indywidualnych Minister Finansów upoważnił dyrektorów 4 izb skarbowych. Jeśli natomiast chodzi o niestosowanie dyrektyw unijnych to niekoniecznie musi to wynikać z ich nieznajomości; organy podatkowe w sporze z podatnikiem nie mogą bowiem powoływać się na przepisy dyrektywy, jeżeli te nie zostały implementowane do prawa krajowego lub zostały implementowane nieprawidłowo.

    Odpowiedz
  • q(2009-03-05 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wiem ze niewiele w KIPach wiedzą przy wydawaniu interpretacji. Wolą isc do sądu zpodatnikiem niż dyrektywy unijne stosować bo się na prawie unijnym nie znają.

    Odpowiedz
  • do 9(2009-03-04 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadza się, ale to, że zachowano termin do złożenia zeznania liczy się od dnia nadania na poczcie, a nie od dnia wpływu do urzędu, zatem dlaczego termin "wydanie interpretacji" traktować jako termin jej doręczenia, a nie dosłownie - jej wydanie, tj. nadanie w urzędzie pocztowym. Brak jest tutaj konsekwencji.

    Odpowiedz
  • do 8(2009-03-04 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    do 8 :na jedno i na drugie, bo musisz nadać do 30 kwietnia żeby nie być ukaranym a urząd ma trzy miesiące do zwrotu nadpłaty od daty wpływu zeznania (poczta też nie spieszy sie z przekazaniem przesyłek).

    Odpowiedz
  • do 5(2009-03-04 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    A jak nadajesz na poczcie 30 kwietnia zeznanie za rok poprzedni (oczywistym jest, że nie wpłynie ono tego dnia do urzędu), to jak myślisz, na którą datę patrzy urząd sprawdzając czy zostało ono złożone w terminie: na datę nadania czy na datę wpływu.

    Odpowiedz
  • do q(2009-03-04 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Co ty wiesz o pracy w biurze Krajowej Informacji Podatkowej. Założę się, że jeżeli chodzi o składanie zeznania rocznego, to robisz to ostatniego dnia, a nie co najmniej 1,5 miesiąca wcześniej.

    Odpowiedz
  • do 5 powiem więcej(2009-03-04 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    kasuja za Interpletacje a póxniej sami sie nia dzielą nie oddając Ci ani grosza.

    Odpowiedz
  • Cinek(2009-03-04 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    A TO POLSKA WŁAŚNIE..

    Jak obywatel chce złożyc wniosek o interpretację, jak słusznie podkreślił autor artykułu, termin rozpatrzenia liczy się od wpływu a jak organ ma doręczyć to data nadania??
    A MOZE BY TAK STOSOWAĆ TE SAME ZASADY W OBIE STRONY??

    Odpowiedz
  • ciach(2009-03-04 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    ustawa podatkowa to nie spuścizna komunizmu tylko dzieło pana witolda modzelewskiego, byłego wiceministra finansów. dzięki swoim mętnym i niejednoznacznym sformułowaniom dała nieograniczoną władzę urzędom skarbowym (interpretacje) oraz utrzymanie wszelkiej maści komentatorom. a im dalej, tym gorzej. może nie odczuwa tak przeciętny obywatel, któremu do wypełnienia pitu wystarczy w zasadzie dołączana do niego informacja ale dla firm jest to prawdziwy, wiszący nad nimi miecz damoklesa. bo jak nazwać sytuację, gdy nawet interpretacja wydana przez urząd skarbowy nie jest dla niego samego wiążąca a konsekwencje ponosi podatnik? nie mówią już, że ta interpretacja może być odmienna w innym us. czy polska jest państwem prawa? tak, jest, takiego!

    Odpowiedz
  • Panie, Panowie -opamiętajcie się(2009-03-04 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    i weźcie za przykład Kodeks Ruchu Drogowego - tam na pierwszych stronach są 'definicje pojęć' np skrzyżowania; a takich definicji nie ma w ustawach podatkowych co budzi wiele niejasności ,wątpliwości i różnic w poglądach.
    np -co to jest "dochód wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku" wg nie znowelizowanego tekstu dla osób które zapłaciły składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne!- i znów nie jasne przepisy i kasa za interpretacje od podatników -czy o to Wam chodzi?
    Zacznijcie od słownika pojęć!

    Odpowiedz
  • q(2009-03-04 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    Naotwierali biur Krajowej Informcji Podatkowej żeby podatnik miał pewnosc prawa i jasną interpretacje a teraz po kilku latach okazało że doręczali po terminach. No smiechu warte. Bo się komuś nie chciało wydać interpretacji np. 2 tygodnie przed trzymiesięcznym terminem tylko się zwlekao do ostatnich dni. A teraz pomieszanie z poplątaniem

    Odpowiedz
  • AK(2009-03-04 04:14) Zgłoś naruszenie 00

    PO LICHO TO PRAWO PODATKOWE MUSI BYĆ TAK BARDZO ZAWIŁE ŻE TRZEBA GO INTERPRETOWAĆ???

    CO STOI NA PRZESZKODZIE ABY OBNIŻYĆ ZDECYDOWANIE PIT OD OSÓB FIZYCZNYCH I PRAWNYCH REZYGNUJĄC Z WYŁĄCZEŃ, ULG.

    JEDNA STAWKA I KAŻDY JEST W STANIE OBLICZYĆ DANINĘ NA RZECZ BUDŻETU.

    ULGI POWODUJĄ INTERPRETACJE, KONIECZNOŚĆ ZWIĘKSZENIA ZATRUDNIENIA W US , BIURACH I KANCELARIACH DORADCZYCH.

    ZLIKWIDUJCIE TEN BAŁAGAN SPUŚCIZNY KOMUNIZMU !!!

    TO CO ZROBIŁ PIS OD 2009 R Z PODATKIEM PIT TO SKANDAL

    Odpowiedz