Jednostki świadczące usługi medyczne, które osiągają dodatkowo przychody opodatkowane, mogą odliczyć VAT od wydatków związanych z opodatkowaną działalnością.
Zwolnienie usług medycznych z VAT powoduje brak możliwości dokonywania odliczeń VAT z tytułu nabywania przez placówki medyczne towarów i usług. Nie jest to jednak bezwzględna zasada, gdy placówka medyczna wykonuje inne czynności opodatkowane.

Częściowe odliczenie

W sytuacji gdy jednostki świadczące usługi medyczne osiągają dodatkowo przychody opodatkowane VAT, np. czynsze z najmu lub dzierżawy, wówczas przysługuje im częściowe odliczenie VAT.
Katarzyna Ryszard, doradca podatkowy w Kancelarii Miller Canfield, tłumaczy, że w tym celu podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Określa to art. 90 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Podział czynności

Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego np. z modernizacją budynku, który w części będzie przeznaczony na działalność medyczną, a w części będzie wynajmowany, jednak tylko w takiej części, w jakiej budynek będzie służył wykonywaniu czynności opodatkowanych, czyli wynajmowi. W pozostałej części, tj. związanej z wykonywaniem czynności zwolnionych z opodatkowania VAT, czyli świadczeniem usług medycznych, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia.
Katarzyna Ryszard zaznacza, że podatnik, który świadczy usługi medyczne i dodatkowo prowadzi np. aptekę, będzie miał prawo do odliczenia VAT tylko od wydatków związanych z działalnością apteki. W praktyce jednak przyporządkowanie odpowiednich kwot podatku naliczonego do działalności aptecznej może być trudne, a wręcz niewykonalne, np. opłaty za energię od całego budynku, za ochronę, za zarządzanie obiektem. W takiej sytuacji wymagane jest odliczanie VAT według tzw. współczynnika. Innym rozwiązaniem może być założenie odrębnej spółki, która będzie prowadziła działalność opodatkowaną, tj. aptekę.
Ważne!
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego