Spółki, które wystawiają faktury VAT, muszą nadawać im kolejne numery. Jednak numeracja nieprawidłowa, nie wpływa na prawo do odliczenia VAT.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że poprawną metodą dokumentowania jest nadawanie kolejnych, następujących po sobie numerów fakturom VAT. Tylko ten sposób jest zgodny z par. 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1337). Przepis określa, że faktura stwierdzająca sprzedaż powinna zawierać co najmniej numer kolejny faktury oznaczonej jako „Faktura VAT”. Sąd zgodził się z ministrem finansów, który w zaskarżonej interpretacji indywidualnej wyjaśnił, że każda kolejna faktura VAT musi mieć nadany numer o jeden większy od poprzedniego. Taki sposób numeracji jest właściwy dla faktur VAT.
Skarżąca spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w związku z faktem, że posiada system księgowy, który nadaje każdemu dokumentowi (a nie tylko fakturom) kolejne numery. W efekcie faktury VAT otrzymują numery, ale nie są to numery następujące bezpośrednio po sobie.
WSA w Warszawie zwrócił uwagę, że musiał oddalić skargę ze względu na pytanie, jakie spółka zadała ministrowi. Sąd zwrócił jednak uwagę, że 15 lipca 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok (sprawa C-386/09), z którego wynika, że błędna numeracja faktur nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygn. akt III SA/Wa 514/10